
VIDEO: Zdravý človek prehltne za deň až 900 krát, no dysfágia – problém prehĺtania vie narušiť kvalitu života.
Zdravý človek prehltne denne až 900 krát. Prehĺtanie je tak zautomatizované, že si to ani neuvedomujeme. Môže však dôjsť k problémom a narušeniu prehĺtania. Tento problém vie narušiť kvalitu života človeka – problém nazývame poruchy prehĺtania dysfágie.
Dysfágia – porucha prehĺtania môže byť súčasťou rôznych ochorení, či neurologických, otorinolaryngologických alebo napr. geriatrických. Prejavuje sa v rôznych podobách:
- kašeľ pri jedení a pití,
- stagnácia v krku,
- zabehanie tekutín,
- kloktavý, vlhký hlas,
- problém spracovať sústo jedla,
- vytekanie potravy z úst.
Dysfágia je diagnostikovaná tímom odborníkov, ako klinický logopéd, neurológ, otorinolaryngológ, gastroenterológ, či rádiológ.
AKO IDENTIFIKOVAŤ PORUCHU PREHĹTANIA?
Porucha prehĺtania sa identifikuje pri klinickom vyšetrení prehĺtania, ktoré realizuje klinický logopéd. Vyšetrením sa zisťuje, ako pacient prehĺta, ako dlho mu trvá jedenie, ako dlho trvá porucha prehĺtania. Klinický logopéd vyšetruje samotné prehĺtanie a zisťuje, či je potrebné ďalšie objektívne vyšetrenie na hodnotenie závažnosti poruchy.
Objektívne vyšetrenie je realizované ďalším odborníkom – otorinolaryngológom alebo rádiológom. Tieto vyšetrenia presne určia, čo je problémom prehĺtania a čo sa dá na prehĺtaní zlepšiť. Diagnostika je východiskom k terapii, ktorú realizuje primárne klinický logopéd. Táto terapia sa zameriava buď na úpravu stravy – zmena konzistencie, teploty či veľkosti stravy. Zameriavať sa môže aj na techniky, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska zlepšiť prehĺtanie.