Kategória: Podcast

1. júna 2023

Podcast s doktorkou Sokolovou: Ako nám umelá inteligencia pomáha vyhodnocovať riziko šírenia nákaz

Nemocnice generujú obrovské množstvo dát. Na ich selektovanie a vyhodnocovanie personál nemá kapacitu, a tak v tom nachádza uplatnenie umelá inteligencia.

(viac…)

6. marca 2023

PODCAST: S primárom Ivanom Karbulom na tému liekov na úzkosť a nespavosť

Čoraz viac populácie trpí nespavosťou a úzkosťou. Mnohí to riešia vlastnou cestou a hanbia sa navštíviť odborníka – psychiatria alebo psychológa.  

(viac…)

17. novembra 2022

Vrchná sestra novorodeneckého oddelenia: Predčasne narodené deti sú veľkí bojovníci

Sedemnásty november je dňom predčasne narodených detí. O tom, ako ovplyvňuje dieťatko a rodičov predčasný pôrod sme sa pri tejto príležitosti rozprávali s vedúcou sestrou novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice Trnava Ivetou Rýzkovou.

Dnes si okrem nežnej revolúcie pripomíname aj deň malých „veľkých“ bojovníkov. Historické budovy a dominanty pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí dnes zažiaria purpurovou farbou.

Na Slovensku sa každoročne narodí 55 000 až 60 000 detí. Približne 7 až 8 percent z tohto počtu predstavujú predčasne narodené deti. Znamená to, že každé jedenáste dieťa sa vypýta na svet skôr. V našej nemocnici sa v roku 2022 narodilo 89 predčasniatok.

Keď radosť vystriedajú obavy

Príchod dlhoočakávaného dieťatka na svet je nádherným momentom v živote matky aj otca. U rodičov predčasne narodených detí však pocit šťastia prehlušia obavy o život bábätka. Predčasniatka si musia už od prvých chvíľ života vybojovať svoje miesto na svete. Ako hovorí vrchná sestra novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice Trnava Iveta Rýzková: „Sú to veľkí bojovníci.“

„To, že žena otehotnie je asi najväčším darom. Tešíme sa, chystáme veci, výbavičku. Rodina sa pripravuje na príchod nového člena a zrazu sa stane takáto nečakaná vec,“ hovorí Rýzková o predčasnom pôrode. „Na to sa nedá pripraviť. Každá matka prežíva strach, obavy. Celá rodina sa bojí, nevie čo ich čaká. Často to nevieme ani my. Snažíme sa poskytnúť novorodencom najlepšiu možnú starostlivosť, ktorá existuje,“ dopĺňa.

Iveta Rýzková pôsobí vo Fakultnej nemocnici Trnava už od roku 1986. Vedúcou sestrou na novorodeneckom oddelení je 14 rokov. „Medicína ide míľovými krokmi dopredu, a tak je to aj pri starostlivosti o novorodencov,“ tvrdí.

„Trendom v starostlivosti o novorodenca je takzvané klokankovanie,“ vysvetľuje Rýzková. Ide o hovorové pomenovanie kontaktu dieťatka s matkou priamo „koža na kožu“. „Pri takejto pohodovej situácii sa uvoľňujú hormóny šťastia, ktoré sú pre matku veľmi dôležité. Vďaka tomu sa zvyšuje tvorba oxytocínu a následne na to tvorba materského mlieka, ktoré je dôležité pre výživu novorodenca,“ dopĺňa. Tento proces je rovnako dôležitý aj pre samotné dieťatko. Tlkot srdca matky a jej vôňa na neho pôsobia upokojujúco.

V niektorých prípadoch však zdravotný stav matky neumožňuje klokankovanie. Mamičku však v tejto činnosti môže zastúpiť otecko. „Často sa nám stáva, že to vyžadujú viac oteckovia ako mamičky,“ dodáva.

Celý rozhovor s Ivetou Rýzkovou si môžete vypočuť v našom Podcaste z nemocnice.

28. decembra 2021

PODCAST: Zo života našich zdravotných sestier Neurologického oddelenia FN Trnava

O každodenných starostiach a radostiach porozprávajú dve zdravotné sestry z Neurologického oddelenia FN Trnava – Mgr. Jana Hirnerová a Mgr. Mária Huťková.

1. decembra 2021

PODCAST: Urgentný príjem ročne navštívi cez 50 000 pacientov

Primár Urgentného príjmu MUDr. Viliam Vadrna, MBA bol hosťom rannej show Trnavského rádia. Odpovedal na otázky novinárov o tom, kedy navštíviť urgentný príjem. Viac si vypočujte v priloženom podcaste.

(viac…)

5. novembra 2021

Rakovina prsníka: žena môže v rámci prevencie urobiť pre seba veľa

Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie karcinogénne ochorenia. Ako predísť tomuto ochoreniu a ako ho liečiť?

(viac…)

7. októbra 2021

Včasná diagnostika rakoviny prsníka zachraňuje životy!

Vo Fakultnej nemocnici Trnava funguje špičkové mamologické centrum s najmodernejšími prístrojmi a odborníkmi, ktorí získali cenu Amazonka 2021 za mamografický skríning. O dôležitosti tohto skríningu porozprával v Trnavskom rádiu MUDr. Matej Rusina – vedúci skríningového mamologického centra vo FN Trnava.

20. septembra 2021

Podcast o novinkách z nemocnice s riaditeľom FN Trnava

Prvý podcast venujeme odpovediam na otázky ohľadom rozvoja nemocnice a pýtali sme sa tých najkompetentnejších. Hosťami prvej časti podcastu FN Trnava sú riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Vladislav Šrojta a riaditeľ odboru rozvoja nemocnice a prevádzkových činností Ľubomír Šimášek. V najnovšom podcaste sa dozviete, aké projekty FN Trnava rozbieha, ako sa rozšíri a skvalitní zdravotná starostlivosť pacientov, ale aj to, ktoré oddelenia čakajú rekonštrukcie.

Fakultná nemocnica Trnava naplánovala 55 projektov a stavebných akcií. V podcaste sme sa pýtali na ich priebeh a realizáciu. Október bude skutočne akčný a spustí sa fáza realizácie projektov.

V podcaste si vypočujete:

  • Nová parkovacia politika
  • Vybudovanie nového „COVID“ červeného pavilónu
  • Realizácia trvalého očkovacieho centra
  • Nákup nových medicínskych prístrojov
  • Otvorenie nových medicínskych odborov
  • Rekonštrukcie na oddeleniach
Nemocnica sa pripravuje na III. vlnu COVIDu

Budova Klinika infektológie FN Trnava sa pripravuje na III. vlnu pandémie. V rámci kliniky sa vytvorí nový COVID pavilón, v ktorom budú lôžka napojené na kyslík. Vytvorí sa taktiež päť nových boxov pre pacientov, ktorí budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu. Spolu sa vytvorí nových 31 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Zámerom je, aby biela medicína nebola obmedzená, a tá bude naďalej vykonávaná v Pavilóne chirurgických disciplín, ktorý bol počas II. vlny pandémie reprofilizovaný pre COVID pacientov.

Cieľom je v krátkej dobe vybudovať aj očkovacie centrum, ktoré bude v prízemí budovy ľudských zdrojov. Nové očkovacie centrum by malo byť hotové do konca kalendárneho roka 2021. Okrem očkovacieho centra budú v rámci budovy zriadené aj dve nové ambulancie pracovného lekárstva.

Parkovanie v nemocnici je problém ktorý sa rieši

Nové vedenie intenzívne pracuje aj na novej parkovacej politike. V prvom kroku sa vybuduje nových 97 parkovacích miest, pričom pôjde o zatrávňovaciu dlažbu v zmysle ekologických štandardov.  Pribudnú aj rampy, avšak parkovanie bude pre zamestnancov bezplatné. Pacienti budú mať zadarmo štyri hodiny. Cieľom je, aby v nemocnici neparkovali autá celodenne a uvoľnili sa pre potreby pacientov. 

Gynekologicko-pôrodnícka klinika bude mať nové toalety

Sociálne zariadenia na lôžkovej časti GPK sa už vďaka daru spoločnosti ISMONT zrekonštruovali. Teraz sú na rade toalety v ambulantnej časti, ktoré sú v nevyhovujúcom stave. Rekonštrukčné práce by mali začať už v októbri.

 

Vymenené sú už hlavné dvere do budovy. Ide o automatické dvere na fotobunku, čím sa znižuje prenos baktérií, nakoľko mamičky nemusia otvárať dvere za pomoci rúk. 

Nadštandardné služby v nemocnici

Po nadštandardných službách je čoraz väčší dopyt. Jedna z najväčších kliník nemocnice bude mať nové nadštandardné izby. Ide o Kliniku vnútorného lekárstva, kde vzniknú nové nadštandardné izby. V nemocnici vznikne aj nová kaviareň, ktorá bude slúžiť pre pacientov, ale aj pre sprievod pacientov, Sprievod pacienta môžu čakať na svojho príbuzného v kaviarni a nie v čakárni.

Nové medicínske odbory

Vedenie spoločne s klinikami a oddeleniami plánuje viacero noviniek. Majú sa otvárať nové medicínske odbory. V rámci existujúcich kliník a oddelení vzniknúť nové urologické, proktologické a gastroenterologické centrá v budove PCHD. Vzniknú aj nové ambulancie, ako ambulancia estetickej medicíny, či ambulancia pracovného lekárstva. Novinkou bude aj rehabilitačné oddelenie, ktoré bude mať dve časti. Prvou časťou bude ambulančná časť a druhou lôžková časť.

Novinky na jednotlivých oddeleniach

Budova Psychiatrického oddelenia FN Trnava je posledná budova, kde nie je výťah. Aj keď ide o jednu z najstarších budov v rámci nemocnice, je potrebné, aby aj v tejto budove bol výťah pre pacientov. K tejto budove bude pristavený exteriérový výťah, čo zvýši komfort pri mobilite pacienta.

Hematologické oddelenie už dnes priestorovo nestačí pre potreby pacientov. Preto vedenie hľadalo nové možnosti, ako rozšíriť činnosť tohto oddelenia. Plánom je rozšíriť hematologické oddelenie. Momentálne je to vo fáze projektového prieskumu. Na druhej strane je už hotová projektová dokumentácia pre Očné oddelenie FN Trnava, ktoré prejde úpravami a zvýši komfort poskytovaných služieb pre pacientov.

Lôžkové časti Neurologického oddelenia a Oddelenia pneumológie a ftizeológie budú mať nové podlahy, ktoré sú už v nevyhovujúcom stave. Tento projekt je už na Ministerstve zdravotníctva SR a čaká sa na schválenie.

 

Viac si môžete vypočuť v našom podcaste.