Kategória: Podcast

31. mája 2024

PODCAST: SOCIÁLNA POMOC V NEMOCNICI

Často ich volajú aj sociálne sestry. Správne pomenovanie je sociálna pracovníčka. Aj v našej nemocnici fungujú sociálne pracovníčky, ktorých úloha je pomoc pri riešení sociálnych otázok pacientov a príbuzných. V rozhovore sa s Andreau Kamenskou rozprávame práve na tému sociálnej pomoci.

2. augusta 2023

Zo špitálu: o rehabilitácii s primárkou FRO MUDr. Liliyanou Mičulíkovou, MPH

Pozrite si najnovší podcast o tom, ako nám môže fyzioterapia pomôcť a ako na bolesť chrbtice. Je cvičenie vhodné alebo naopak môže nám ublížiť? Lekár fyziater pomáha aj pri problémoch s otehotnením, respiračných problémoch či kardiologických problémoch Aj to sa dozviete v najnovšom podcast Zo špitálu. Podcast moderuje Matej Martovič.

24. júla 2023

Podcast s riaditeľom FN Trnava aj o novej nemocnici

Vypočujte si najnovší podcast s riaditeľom FN Trnava Vladislavom Šrojtom. V rozhovore si môžete vypočuť:

  • akými zmenami prešla nemocnica,
  • čo sa plánuje realizovať,
  • ale aj to, ako napreduje projekt výstavby novej nemocnice.

1. júna 2023

Podcast s doktorkou Sokolovou: Ako nám umelá inteligencia pomáha vyhodnocovať riziko šírenia nákaz

Nemocnice generujú obrovské množstvo dát. Na ich selektovanie a vyhodnocovanie personál nemá kapacitu, a tak v tom nachádza uplatnenie umelá inteligencia.

(viac…)

6. marca 2023

PODCAST: S primárom Ivanom Karbulom na tému liekov na úzkosť a nespavosť

Čoraz viac populácie trpí nespavosťou a úzkosťou. Mnohí to riešia vlastnou cestou a hanbia sa navštíviť odborníka – psychiatria alebo psychológa.  

(viac…)

17. novembra 2022

Vrchná sestra novorodeneckého oddelenia: Predčasne narodené deti sú veľkí bojovníci

Sedemnásty november je dňom predčasne narodených detí. O tom, ako ovplyvňuje dieťatko a rodičov predčasný pôrod sme sa pri tejto príležitosti rozprávali s vedúcou sestrou novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice Trnava Ivetou Rýzkovou.

Dnes si okrem nežnej revolúcie pripomíname aj deň malých „veľkých“ bojovníkov. Historické budovy a dominanty pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí dnes zažiaria purpurovou farbou.

Na Slovensku sa každoročne narodí 55 000 až 60 000 detí. Približne 7 až 8 percent z tohto počtu predstavujú predčasne narodené deti. Znamená to, že každé jedenáste dieťa sa vypýta na svet skôr. V našej nemocnici sa v roku 2022 narodilo 89 predčasniatok.

Keď radosť vystriedajú obavy

Príchod dlhoočakávaného dieťatka na svet je nádherným momentom v živote matky aj otca. U rodičov predčasne narodených detí však pocit šťastia prehlušia obavy o život bábätka. Predčasniatka si musia už od prvých chvíľ života vybojovať svoje miesto na svete. Ako hovorí vrchná sestra novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice Trnava Iveta Rýzková: „Sú to veľkí bojovníci.“

„To, že žena otehotnie je asi najväčším darom. Tešíme sa, chystáme veci, výbavičku. Rodina sa pripravuje na príchod nového člena a zrazu sa stane takáto nečakaná vec,“ hovorí Rýzková o predčasnom pôrode. „Na to sa nedá pripraviť. Každá matka prežíva strach, obavy. Celá rodina sa bojí, nevie čo ich čaká. Často to nevieme ani my. Snažíme sa poskytnúť novorodencom najlepšiu možnú starostlivosť, ktorá existuje,“ dopĺňa.

Iveta Rýzková pôsobí vo Fakultnej nemocnici Trnava už od roku 1986. Vedúcou sestrou na novorodeneckom oddelení je 14 rokov. „Medicína ide míľovými krokmi dopredu, a tak je to aj pri starostlivosti o novorodencov,“ tvrdí.

„Trendom v starostlivosti o novorodenca je takzvané klokankovanie,“ vysvetľuje Rýzková. Ide o hovorové pomenovanie kontaktu dieťatka s matkou priamo „koža na kožu“. „Pri takejto pohodovej situácii sa uvoľňujú hormóny šťastia, ktoré sú pre matku veľmi dôležité. Vďaka tomu sa zvyšuje tvorba oxytocínu a následne na to tvorba materského mlieka, ktoré je dôležité pre výživu novorodenca,“ dopĺňa. Tento proces je rovnako dôležitý aj pre samotné dieťatko. Tlkot srdca matky a jej vôňa na neho pôsobia upokojujúco.

V niektorých prípadoch však zdravotný stav matky neumožňuje klokankovanie. Mamičku však v tejto činnosti môže zastúpiť otecko. „Často sa nám stáva, že to vyžadujú viac oteckovia ako mamičky,“ dodáva.

Celý rozhovor s Ivetou Rýzkovou si môžete vypočuť v našom Podcaste z nemocnice.

28. decembra 2021

PODCAST: Zo života našich zdravotných sestier Neurologického oddelenia FN Trnava

O každodenných starostiach a radostiach porozprávajú dve zdravotné sestry z Neurologického oddelenia FN Trnava – Mgr. Jana Hirnerová a Mgr. Mária Huťková.

1. decembra 2021

PODCAST: Urgentný príjem ročne navštívi cez 50 000 pacientov

Primár Urgentného príjmu MUDr. Viliam Vadrna, MBA bol hosťom rannej show Trnavského rádia. Odpovedal na otázky novinárov o tom, kedy navštíviť urgentný príjem. Viac si vypočujte v priloženom podcaste.

https://open.spotify.com/episode/35gIVgZSF3pUTNPSGVySwz