Kategória: Hlavné

5. apríla 2024

Laserová terapia vám pomôže pri ochoreniach pohybového aparátu

Laserová terapia si v rehabilitačnom lekárstve našla svoje uplatnenie. Ide o nový spôsob liečby, ktorý je neinvazívny a bezbolestný. Je to účinná fyzioterapeutická metóda, ktorá sa využíva predovšetkým na ošetrenie malých kĺbov, bolestivých úponov a šliach, či na ošetrenie keloidných jaziev.

Celosvetovo patentovaný laser funguje na princípe svetelnej terapie. Laser prenáša tri vlnové dĺžky v jednom kvapalnom optickom vlákne. Jeho výhodou je, že výrazne zrýchľuje procesy regenerácie, reparácie a biostimulácie s hĺbkovým terapeutickým efektom. Vďaka vlnovým dĺžkam lasera prítomna schopnosť vyvolávať nielen biochemické reakcie na bunkovej membráne, ale aj vo vnútri buniek – v mitochondriách, lyzozómoch. Aplikácie lasera je bezbolestná a bezpečná, nepotrebuje špeciálnych priprav pred aplikáciou.

Pozitívne účinky laseroterapie :
 • protizápalové
 • protiopuchové
 • biostimulačný
 • analgetický
Laserová terapia
Kedy je vhodné využiť terapiu laserom?
 • Všetky stavy spojene s bolestivým syndrómom  rôzneho pôvodu (traumy, preťaženia svalov a šliach, radikulárne syndrómy, po operačne bolesti ).
 • Zrýchlenie procesov hojenia tkanív a kosti (stavy po zlomeninách, po operačne stavy )
 • Edem (opuchy) tkanív – napríklad opuch pri artrózach, odreninách, po operačne opuchy.
Kontraindikácie:
 • zhubné nádory systémové aj lokálne, hlavne materské znamienka, torpidné ulkusy/vredy neprístupné liečbe/
 • prekancerózy/stav predchádzajúci vzniku zhubného nádoru/
 • zdurené lymfatické uzliny
 • oblasť implantovaného kardiostimulátora
 • oblasť štítnej žľazy
 • oblasť malej panvy pri gravidite
 • oblasť oka
Laserová terapia
Relatívne kontraindikácie:
 • epilepsia
 • horúčkovité a infekčné choroby
 • závažne kardiovaskulárne a hepatorenálne stavy
 • stavy zmätenosti a psychóz
 • u pacientov so stredným a ťažkým stupňom anémie
Ako sa objednám na laserovú terapiu?

Na  laserovú terapiu sa môžete objednať aj do Fakultnej nemocnici Trnava, na Fyziatricko-rehabilitačnom oddelení. Pacientovi sa podáva terapia laserom ambulantne priamo na FRO. Pacienti sa na vyšetrenie môžu objednať osobne alebo telefonicky na tel. čísle +421 33 5938 641 alebo mobilnom čísle +421 917 397 073.

Laserová terapia

14. marca 2024

Verejnosť si vo FN Trnava mohla nechať zmerať vnútroočný tlak

Svetový týždeň glaukómu prebieha v týchto dňoch na celom svete. Fakultná nemocnica Trnava 🏥spolu s tímom z oftalmologického oddelenia sa zapojila do skríningu vnútroočného tlaku. Mnohých výsledok prekvapil a musia navštíviť 👩‍⚕️očného lekára.

Zelený zákal – glaukóm je ochorenie oka, ktoré postihuje zrakový nerv a môže viesť k trvalej strate zraku. Sprevádza ho spravidla zvýšený vnútroočný tlak. Glaukóm je ochorenie, ktoré často nemá príznaky v raných štádiách a môže zostať nezistené, ak pacient nepodstúpi špeciálne meranie u očného lekára. Prvým príznakom býva pomalá strata videnia, ktorá môže viesť až k významnej strate zraku. Hraničná hodnota vnútroočného tlaku je 21 mmHg.

Vo FN Trnava prebiehal skríning 12. 3. 2024, do ktorého sa zapojilo 177 ľudí. Každý, kto prišiel do FN Trnava, si v tento deň mohol dať zmerať vnútroočný tlak.

Vyšší tlak, ako 21 mmHg bol nameraný 17tim pacientom, ktorým bol ponúknutý aj termín na ďalšie vyšetrenie u očného lekára. Do skríningu sa zapojilo 131 žien a 46 mužov.

1. marca 2024

Plynové injekcie môžu pacientovi pomôcť od bolesti chrbta, či uvolniť svalové napätie

Rehabilitácia je dôležitou súčasťou procesu zotavenia po zranení alebo chirurgickom zákroku. S rozvojom medicínskeho výskumu a technológií sa objavujú aj terapeutické metódy, ktoré pomáhajú pacientom dosiahnuť rýchlejšiu a efektívnejšiu rehabilitáciu. Jednou z týchto inovácií je využitie plynových injekcií, ktoré prinášajú pre pacienta množstvo výhod v rehabilitačnom procese. 

Plynová injekcia
Čo sú plynové injekcie?

Plynové injekcie sú terapeutickou technikou, ktorá zahŕňa podávanie malých množstiev plynu priamo do postihnutého tkaniva pacienta. Tento postup je založený na využití fyziologických účinkov plynov, ktoré môžu stimulovať proces hojenia a obnovy tkaniva.

Kedy je liečba plynovými injekciami vhodná?

Bolestivé stavy: plynové injekcie môžu byť účinné pri liečbe bolestivých stavov, ako sú napríklad chronická bolesť chrbta, osteoartritída alebo fibromyalgia. Plynové injekcie môžu pomôcť znížiť zápal, stimulovať krvný obeh a uvoľniť svalové napätie.

Zranenia šľachy a väzov: pri zraneniach šľachy a väzov môžu plynové injekcie podporovať rýchlejšiu regeneráciu tkaniva a zmierniť bolesť. Použitie plynových injekcií môže tiež pomôcť zvýšiť pohyblivosť a funkčnosť postihnutej oblasti.

Chirurgické, traumtologické a ortopedické zákroky: po týchto zákrokoch je  rehabilitácia kľúčovou súčasťou procesu zotavenia. Plynové injekcie môžu byť použité na urýchlenie hojenia pooperačných rán, zmiernenie bolesti v oblasti po operačnej  jazvy a obnovenie normálnej funkcie tkanív.

Kontraindikácie pre použitie plynových injekcií v rehabilitácii?

1. Infekcia v oblasti podania: Prítomnosť aktívnej infekcie v oblasti, kde sa plánuje podanie plynovej injekcie, je kontraindikáciou. Infekcia by sa mohla šíriť alebo spôsobiť ďalšie komplikácie.

 2. Krvácanie: Pacienti s poruchami zrážanlivosti krvi by mali byť opatrní pri používaní plynových injekcií, pretože môže dôjsť k zvýšenému krvácaniu v oblasti podania.

Ako si vybyvím plynové injekcie?

Plynové injekcie ako liečebnú techniku podávame aj vo Fakultnej nemocnici Trnava, na Fyziatricko-rehabilitačnom oddelení. Pacientovi podáva plynovú injekciu lekár FBLR na FRO. Pacienti sa na vyšetrenie môžu objednať osobne alebo telefonicky k nášmu lekárovi na tel. čísle +421 33 5938 641 alebo mobilnom čísle +421 917 397 073

26. januára 2024

Patríme medzi 10 najzamestnávateľov v oblasti nemocníc a zdravotnej starostlivosti

Dňa 25.1. 2024 sa konalo slávnostné odovzdávanie cien Najzamestnávateľ 2023. Fakultná nemocnica Trnava sa ako jediná fakultná nemocnica dostala do top 10 zamestnávateľov z oblasti nemocníc a zdravotnej starostlivosti.

Tento úspech nás posúva vpred, aby sme tvorili priaznivé pracovné prostredie pre zamestnancov. Veľká vďaka patrí práve im, pretože bez zamestnancov sa nevie žiadna organizácia posúvať vpred.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodli pracovať v našej nemocnici, či už na zdravotníckej alebo nezdravotníckej pozícií. Práca v zdravotníctve nie je jednoduchá, avšak pracujeme s tým, čo si vážime najviac, to je naše zdravie.

Anketa Najzamestnávateľ 2023

2. januára 2024

Aký bol rok 2023 v pôrodnici?

Rok 2023 je už za nami a môžeme len bilancovať. My vám prinášame prehľad o tom, aký bol rok 2023 v Pôrodnici FN Trnava a na Novorodeneckom oddelení FN Trnava.

 • V roku 2023 sme mali 1810 pôrodov (v roku 2022 bolo 1857 pôrodov).
 • Počet dvojičiek: 20 (v roku 2022 bolo 18)
 • Počet narodených detí: 1824 (v roku 2022 bolo 1875)
 • Počet detí na novorodeneckej JIS: 216 (v roku 2022 bolo 258)
 • Počet detí odliečených na Novorodeneckom oddelení FN TT: 1858 (v roku 2022 bolo 1921)
 • Dievčat sa narodilo 840
 • Chlapcov sa narodilo 984

Všetkým detičkám prajeme hlavne zdravie a veríme, že v roku 2024 ich bude v našej pôrodnici narodených minimálne toľko, koľko ich bolo v roku 2023.

28. novembra 2023

Fakultná nemocnica Trnava je 3. najtransparentnejšia nemocnica na Slovensku

Fakultná nemocnica Trnava je 3. najtransparentnejšou nemocnicou na Slovensku podľa výskumu INEKO.

(viac…)

22. novembra 2023

Oddelenie centrálnej sterilizácie je modernejšie vďaka rekonštrukcii

Oddelenie centrálnej sterilizácie Fakultnej nemocnice Trnava prešlo rekonštrukciou. Investícia predstavovala takmer 600 000 eur a zdroje boli použité na stavebné práce a nákup novej techniky.

(viac…)

15. novembra 2023

FN Trnava a NÚDCH sa dohodli na užšej spolupráci v prospech detského pacienta

Memorandum o spolupráci Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a Fakultnej nemocnice Trnava podpísali dnes v NÚDCH riaditelia nemocníc – MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a JUDr. Vladislav Šrojta, riaditeľ FN Trnava. Cieľom je spolupráca v oblasti pediatrických programov a zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti pre detských pacientov v Trnavskom samosprávnom kraji.

(viac…)

30. októbra 2023

Farby na oblečení vám prezradia, kto je lekár, či sestra

Fakultná nemocnica Trnava zavádza nové oblečenie pre zdravotníckych zamestnancov. Postupne zjednotíme oblečenie na všetkých klinikách a oddeleniach.

Nové oblečenie nám predviedli zamestnanci Neurologickej kliniky FN Trnava. Oblečenie je farebne rozlíšené okolo krku.

Nové farebné označenie oblečenia je výborným spôsobom, ako jednoducho identifikovať rôzne kategórie zdravotníckych pracovníkov. My dúfame, že vám sa bude nové oblečenie páčiť a zamestnancom príjemne nosiť.

Červená farba

lekár/lekárka

Modrá farba

sestra, pôrodná asistentka, praktická sestra – asistent

Fialová farba

laborant, RDG technik, psychológ, logopéd, verejný zdravotník

Žltá farba

sanitár, pomocný pracovník v zdravotníctve

30. októbra 2023

Október bol v znamení ružovej. Patrí prevencii rakoviny prsníka

Medzi najčastejšie zhubné nádorové ochorenia u žien patrí rakovina prsníka. Mesiac október bol v znamení ružovej farby, ktorý pripomínal toto vážne ochorenie. Cieľom je zvýšiť povedomie o prevencií tohto ochorenia.

(viac…)