Kategória: Aktuality

20. septembra 2021

Podcast o novinkách z nemocnice s riaditeľom FN Trnava

Prvý podcast venujeme odpovediam na otázky ohľadom rozvoja nemocnice a pýtali sme sa tých najkompetentnejších. Hosťami prvej časti podcastu FN Trnava sú riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava Vladislav Šrojta a riaditeľ odboru rozvoja nemocnice a prevádzkových činností Ľubomír Šimášek. V najnovšom podcaste sa dozviete, aké projekty FN Trnava rozbieha, ako sa rozšíri a skvalitní zdravotná starostlivosť pacientov, ale aj to, ktoré oddelenia čakajú rekonštrukcie.

Fakultná nemocnica Trnava naplánovala 55 projektov a stavebných akcií. V podcaste sme sa pýtali na ich priebeh a realizáciu. Október bude skutočne akčný a spustí sa fáza realizácie projektov.

V podcaste si vypočujete:

  • Nová parkovacia politika
  • Vybudovanie nového „COVID“ červeného pavilónu
  • Realizácia trvalého očkovacieho centra
  • Nákup nových medicínskych prístrojov
  • Otvorenie nových medicínskych odborov
  • Rekonštrukcie na oddeleniach
Nemocnica sa pripravuje na III. vlnu COVIDu

Budova Klinika infektológie FN Trnava sa pripravuje na III. vlnu pandémie. V rámci kliniky sa vytvorí nový COVID pavilón, v ktorom budú lôžka napojené na kyslík. Vytvorí sa taktiež päť nových boxov pre pacientov, ktorí budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu. Spolu sa vytvorí nových 31 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Zámerom je, aby biela medicína nebola obmedzená, a tá bude naďalej vykonávaná v Pavilóne chirurgických disciplín, ktorý bol počas II. vlny pandémie reprofilizovaný pre COVID pacientov.

Cieľom je v krátkej dobe vybudovať aj očkovacie centrum, ktoré bude v prízemí budovy ľudských zdrojov. Nové očkovacie centrum by malo byť hotové do konca kalendárneho roka 2021. Okrem očkovacieho centra budú v rámci budovy zriadené aj dve nové ambulancie pracovného lekárstva.

Parkovanie v nemocnici je problém ktorý sa rieši

Nové vedenie intenzívne pracuje aj na novej parkovacej politike. V prvom kroku sa vybuduje nových 97 parkovacích miest, pričom pôjde o zatrávňovaciu dlažbu v zmysle ekologických štandardov.  Pribudnú aj rampy, avšak parkovanie bude pre zamestnancov bezplatné. Pacienti budú mať zadarmo štyri hodiny. Cieľom je, aby v nemocnici neparkovali autá celodenne a uvoľnili sa pre potreby pacientov. 

Gynekologicko-pôrodnícka klinika bude mať nové toalety

Sociálne zariadenia na lôžkovej časti GPK sa už vďaka daru spoločnosti ISMONT zrekonštruovali. Teraz sú na rade toalety v ambulantnej časti, ktoré sú v nevyhovujúcom stave. Rekonštrukčné práce by mali začať už v októbri.

 

Vymenené sú už hlavné dvere do budovy. Ide o automatické dvere na fotobunku, čím sa znižuje prenos baktérií, nakoľko mamičky nemusia otvárať dvere za pomoci rúk. 

Nadštandardné služby v nemocnici

Po nadštandardných službách je čoraz väčší dopyt. Jedna z najväčších kliník nemocnice bude mať nové nadštandardné izby. Ide o Kliniku vnútorného lekárstva, kde vzniknú nové nadštandardné izby. V nemocnici vznikne aj nová kaviareň, ktorá bude slúžiť pre pacientov, ale aj pre sprievod pacientov, Sprievod pacienta môžu čakať na svojho príbuzného v kaviarni a nie v čakárni.

Nové medicínske odbory

Vedenie spoločne s klinikami a oddeleniami plánuje viacero noviniek. Majú sa otvárať nové medicínske odbory. V rámci existujúcich kliník a oddelení vzniknúť nové urologické, proktologické a gastroenterologické centrá v budove PCHD. Vzniknú aj nové ambulancie, ako ambulancia estetickej medicíny, či ambulancia pracovného lekárstva. Novinkou bude aj rehabilitačné oddelenie, ktoré bude mať dve časti. Prvou časťou bude ambulančná časť a druhou lôžková časť.

Novinky na jednotlivých oddeleniach

Budova Psychiatrického oddelenia FN Trnava je posledná budova, kde nie je výťah. Aj keď ide o jednu z najstarších budov v rámci nemocnice, je potrebné, aby aj v tejto budove bol výťah pre pacientov. K tejto budove bude pristavený exteriérový výťah, čo zvýši komfort pri mobilite pacienta.

Hematologické oddelenie už dnes priestorovo nestačí pre potreby pacientov. Preto vedenie hľadalo nové možnosti, ako rozšíriť činnosť tohto oddelenia. Plánom je rozšíriť hematologické oddelenie. Momentálne je to vo fáze projektového prieskumu. Na druhej strane je už hotová projektová dokumentácia pre Očné oddelenie FN Trnava, ktoré prejde úpravami a zvýši komfort poskytovaných služieb pre pacientov.

Lôžkové časti Neurologického oddelenia a Oddelenia pneumológie a ftizeológie budú mať nové podlahy, ktoré sú už v nevyhovujúcom stave. Tento projekt je už na Ministerstve zdravotníctva SR a čaká sa na schválenie.

 

Viac si môžete vypočuť v našom podcaste.

 

7. septembra 2021

Fakultná nemocnica Trnava dostala do daru nové sociálne zariadenia

Fakultná nemocnica Trnava prevzala od spoločnosti ISMONT, s.r.o. dar v podobe zrekonštruovaných sociálnych zariadení na Gynekologicko-pôrodníckej klinike. Rodičky využívajú nové toalety, sprchy či čakacie miestnosti.

(viac…)

2. septembra 2021

Poruchy imunity sú vrodené len v menšine prípadov, väčšinu získame až počas nášho života.


Poruchy imunity má v priemere každý tretí človek, alergie sú ešte častejšie. Môžu byť vrodené alebo získané. V súčasnosti získané poruchy imunity spôsobuje aj nesprávny životný štýl.

(viac…)

31. augusta 2021

Aktualizované: Usmernenie k testovaniu pacientov

Na základe usmernenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky bude testovanie pacientov vo FN Trnava za týchto podmienok:

HOSPITALIZÁCIA (vrátane jednodňovej zdravotnej starostlivosti)
U kompletne zaočkovaných aj nezaočkovaných alebo nekompletne očkovaných osôb sa pred plánovanou operáciou vyžaduje negatívny RT-PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. O vyšetrenie môže pacient požiadať cez stránku korona.gov.sk.
a) V prípade neodkladnej starostlivosti (akútne stavy), ak to povaha zdravotného stavu dovoľuje, zabezpečí testovanie FN Trnava.
b) V prípade hospitalizácie dieťaťa do 3 rokov, sa dieťa testuje iba vtedy, ak má klinické príznaky ochorenia COVID-19 (t.j. možný alebo pravdepodobný prípad).

SPREVÁDZAJÚCE OSOBY PACIENTA PRI HOSPITALIZÁCII
Sprevádzajúcej osobe pri pôrode (otec, dula… ) bude vykonaný AG test pri príjme rodičky na pôrod. Pri plánovanej sekcii a indukovanom pôrode by si sprevádzajúca osoba mala zabezpečiť AG/PCR test na vlastné náklady.
Sprevádzajúcej osobe imobilného pacienta vykoná AG test FN Trnava.

25. augusta 2021

Informácia: Antigénové testovanie

Dňa 29. 8. 2021 a 1. 9. 2021 sa v odbernom centre pri FN Trnava nevykonávajú testy na COVID-19 z dôvodu štátneho sviatku.

20. augusta 2021

Zdravotníci sú ukážkový príklad! Vo Fakultnej nemocnici Trnava je zaočkovaných takmer 93 % lekárov

Fakultná nemocnica Trnava od januára vyočkovala takmer 70 000 dávok vakcín Comirnaty. Celková zaočkovanosť personálu nemocnice je 76 %.Vo Fakultnej nemocnici Trnava začali s vakcináciou 5. januára 2021, kedy zaočkovali prvého človeka – mim. prof. Annu Strehárovú. Ešte v ten deň prejavili záujem ďalší zdravotnícki pracovníci, ale aj miestne a regionálne autority kraja. Odvtedy sa očkovací proces rozbehol naplno.

Denne zaočkujú cez 300 až 400 ľudí

Vakcinačné centrum zriadili v priestoroch Psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice Trnava. Funguje od pondelka do stredy v čase od 8.00 h do 12.00 h. Záujemcov očkujú vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Na očkovaní sa podieľajú 4 tímy. Denne zaočkujú 300 až 400 ľudí.

Registrácia na očkovanie

Záujemcovia o očkovanie sa môžu stále zaregistrovať na stránke korona.gov.sk. Po registrácii dostanete v SMS správe kompletné informácie o mieste a čase očkovania. Na miesto sa dostavte približne 10 minút vopred. Po príchode predložíte doklad totožnosti a preukaz poistenca. Pre urýchlenie procesu si vopred vytlačte informovaný súhlas a dotazník. Podpíšete ich ale až priamo vo vakcinačnom centre. Linky na spomenuté dokumenty nájdete na stránke slovenskoproticovidu.sk. V prípade, že si dokumenty nemôžete vytlačiť vopred, dostanete ich na vypísanie aj na mieste.
Aktuálne v nemocnici očkujú aj deti nad 12 rokov a neregistrovaných ľudí.
U neregistrovaných ľudí odporúčajú sa aj napriek tomu zaregistrovať minimálne hodinu pred samotnou vakcináciou, vďaka čomu predídu problémom s generovaním certifikátu.

Nemocnica zriadila emailový kontakt ockovanie@fntt.sk

Pre osoby, ktoré sa zaočkovali vo Fakultnej nemocnici Trnava a potrebujú pomoc pri generovaní certifikátu o očkovaní, pri nezaevidovaní prvej alebo druhej dávky alebo chybných údajoch, zriadili emailový kontakt ockovanie@fntt.sk.

Na emailovú adresu pošlite meno a priezvisko a popis problému s generovaním certifikátu. Email neslúži na objednávanie, konzultáciu kontraindikácií ani na zisťovanie poradia.

Zaočkovanosť personálu nemocnice je viac ako 76 %

Fakultná nemocnica Trnava stále očkuje zdravotnícky aj ostatný personál, vďaka čomu zaočkovanosť dosahuje 93 % u lekárov a 82 % u zdravotných sestier. Celková zaočkovanosť personálu nemocnice je viac 76 %.

,,Vďaka vysokému počtu zaočkovaných lekárov a zdravotných sestier sme pripravení na ďalšiu vlnu pandémie COVID-19. Veríme, že výpadky zdravotníckeho personálu budú oveľa nižšie ako v predchádzajúcom roku,“ povedal riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta.

Vakcináciu a celú jej organizáciu v nemocnici pochválil aj minister zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimír Lengvarský, ktorý ju navštívili počas júla.

Nemocnica je na prípadnú ďalšiu vlnu COVID-19 pripravená

Od marca 2020 do marca 2021 bolo vo Fakultnej nemocnici Trnava hospitalizovaných celkovo 1588 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Pomer hospitalizovaných mužov k ženám bol 53,8 % ku 46,2 %. Priemerný vek hospitalizovaných pacientov bol 67,6 rokov. Priemerný vek žien predstavoval 69,4 rokov a priemerný vek mužov predstavoval 66,2 rokov. Priemerná ošetrovateľská doba hospitalizovaných pacientov bola 12,9 dňa.

Zatiaľ čo počas prvej vlny pandémie boli priemerne denne prijatí traja pacienti, počas druhej vlny bolo priemerne prijatých 12 pacientov za deň. Následne od začiatku marca 2021 pozorovali pokles hospitalizovaných s ochorením COVID-19.

,,Fakultná nemocnica Trnava sa aktívne pripravuje na prípadnú tretiu vlnu pandémie. Personál nemocnice je pravidelne školený v postupoch ošetrovania pacientov s ochorením COVID-19. Covidové oddelenia sme vymaľovali, vydezinfikovali a pripravili na prípadnú ďalšiu vlnu pandémie. Najlepšou prípravou však stále zostáva spoločné očkovanie národa,“ doplnil riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta. 

Na prelome októbra a novembra preto plánujú v nemocnici otvoriť aj stále vakcinačné centrum.

(viac…)

16. augusta 2021

Informácia o presťahovaní lôžkovej časti Kliniky infektológie

Lôžková časť Kliniky infektológie FN Trnava je od 16. 8. 2021 presťahovaná do budovy PCHD na 4. poschodie z dôvodu rekonštrukcie.

Ambulancie Kliniky infektológie FN Trnava naďalej fungujú v pôvodných priestoroch, čiže zmena presťahovania sa ich netýka.

12. augusta 2021

ZĽAVA 50 % DO AQUAPARKU TRNAVA

Aquapark Trnava vníma význam práce zdravotníkov, nielen počas pandémie. Pripravil pre nich akciu, ktorou sa im chce za nasadenie poďakovať.

  • Na dve augustové nedele (22. a 29. 8. 2021) pripravili zľavu 50-percent na vstup do vodného a wellness sveta.
  • Akcia platí nielen pre zamestnancov FN Trnava, ale vôbec pre všetkých zdravotníckych pracovníkov.
  • Zľavu si je možné uplatniť po predložení preukazu zdravotníckeho pracovníka (dochádzkovej karty s menovkou) na vstupe do komplexu. Znížená cena platí pre zdravotníka a jednu sprievodnú osobu.

12. augusta 2021

Ak chceme vidieť až do staroby, chráňme si zrak a nosme kvalitné slnečné okuliare

Slnko, voda či klimatizácia. To sú letné strašiaky pre náš zrak. Aké sú najčastejšie problémy, ktoré slnečné okuliare sú tie správne a kedy by ich mali začať nosiť deti? Primárka Očného oddelenia FN Trnava MUDr. Dagmar Kutnárová, PhD. prišla do v rannej šou Trnavského rádia a prezradila aj, či počas prechádzok mestom kontroluje slnečné okuliare u cudzích ľudí.

15. júla 2021

Minister zdravotníctva Lengvarský navštívil nemocnicu, povzbudil zdravotníkov pri práci. Vo vakcinačnom centre denne zaočkujú od 400 do 700 ľudí, aktívne realizujú plánované operácie

Fakultnú nemocnicu Trnava navštívil minister zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimír Lengvarský. Oboznámil sa s priebehom vakcinácie proti ochoreniu COVID-19. Témou boli aj plánované operačné zákroky a ich proces realizácie.

(viac…)