Denný detský stacionár
Odborný tím zariadenia tvorí detský neurológ, pneumológ, klinický psychológ, Montessori terapeut, fyzioterapeuti, sestry a personál zaisťujúci pomocné služby. Stacionár v špecializačnom odbore pediatrická neurológia, fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia bol zriadený FN Trnava v roku 1989. Zariadenie pôsobí ako lôžkové zariadenie denného typu pri FN Trnava. Náplňou zariadenia je poskytovanie liečebno-preventívnej a rehabilitačnej starostlivosti pre deti od 1. roku do 6. – 7. roku života. Odborná zdravotnícka starostlivosť o deti je rozdelená do lôžkovej a ambulantnej časti. Lôžková časť predstavuje dve skupiny detí rozdelených podľa veku a úrovne psychomotorického vývinu. Kapacita zariadenia je 25 lôžok. Deťom, ktoré navštevujú zariadenie sú poskytované diagnostické, terapeutické, poradenské, neurologické, psychologické, rehabilitačné vyšetrenia a terapia. Medzi naše profilové smerovanie patrí i Montessori liečebná pedagogika.
Výkony
- farmakoterapia – podávanie liečiv
- balneoterapia – inhalačná a pitná liečba
- fototerapia / liečba svetlom / – bioptron lampa, solux
- mechanoterapia – klasická masáž
- termoterapia – sauna
- morský kúpeľ- morská voda, ktorá sa aerosolovo rozprašuje v malom uzatvorenom priestore
- hydroterapia – v bazéne, vírivke a cvičenie vo vode
- aromaterapia – aplikácia éterických olejov a silíc
- muzikoterapia, arterapia – liečba hudbou a tvorivou činnosťou
- liečebná a dýchacia gymnastika – systém cvikov zameraných na mechaniku dýchania
- klimatoterapia – pobyt na čerstvom vzduchu
Tím
MUDr. Alena Pobiecka
Mgr. Melánia Zvonárová
Ďalší členovia tímu
Lekári:
MUDr.Diana Lím Bartovicová MPH
Klinický psychológ: PhDr. Ivana Justusová
Psychológ,Montessori terapeut: Mgr. Mária Kozelková PhD
Sestry / Fyzioterapeuti:
Iveta Mandáková
Adriana Rupčíková
Alena Vymazalová
Gabriela Práznovská
Mgr. Monika Šústová
Mgr. Michaela Kučerová
Renáta Kováscová
ORDINAČNÉ HODINY
Detský neurológ – MUDr.Alena Pobiecka
Klinický psycholópg – PhDr.Ivana Justusová
Psychológ Montessori terapeut – Mgr.Mária Kozelková PhD
KONTAKTY
- Adresa: Ulica Čajkovského 32
- Telefonický kontakt: 0918 320 401
NADŠTANDARDNÉ SLUŽBY
OBJEDNANIE PACIENTA
ŠPECIÁLNE VÝKONY
Medzi nadštandardne poskytované služby v stacionári patrí Therasuit terapia a metóda Tomatis.
S doporučením od pediatra alebo odborného lekára sa objednáte na tel. čísle 0918 320 401
Tomatis je prirodzený spôsob neurosenzorickej stimulácie. Jednotlivé stimulačné programy menia hudbu v reálnom čase, aby získali pozornosť mozgu a tým rozvíjali motorické, emocionálne a kognitívne zručnosti a schopnosti jednotlivcov. Metóda Tomatis bola vyvinutá francúzskym lekárom Alfrédom Tomatisom. Ucho hrá základnú úlohu pri spracovávaní informácií a je vstupnou bránou do mozgu. Keď je komunikácia medzi uchom a mozgom rozmazaná, je naša schopnosť interakcie s okolitým svetom ohrozená. Často je výsledkom strata sebadôvery, z čoho vyplývajú ťažkosti komunikácie a schopnosti učenia. Metóda Tomatis je priekopníkom v oblasti neurovedy, stimuluje mozog cez sluchový systém a pomáha deťom a dospelým zlepšiť kvalitu života. Metóda Tomatis sa využíva u detí s poruchami :
- učenia / dyslexia, dysgrafia /
- pozornosti a koncentrácie
- s problémom začleňovania do spoločnosti
- oneskorený vývoj reči, porucha tvorby reči
- hyperaktivita, ADHD
U dospelých s problémami :
- problémy s komunikáciou, schopnosť sa vyjadriť
- interpersonálne vzťahy, sociálna interakcia, práca s pamäťou,
- koordinácia pohybu, držania tela, zlepšenie rovnováhy, bolesti hlavy, migrény, závraty, koktavosť, stavy nízkej energie
Metóda Tomatis je prirodzený neurostimulačný program a musí sa vykonávať systematickým spôsobom, v ktorom sa striedajú fázy stimulácie a fázy odpočinku.
Metóda TheraSuit je komplexnou metódou rehabilitácie dieťaťa, ktorá nerieši jednotlivé deficity, ale celok a dieťa v tomto systéme nie je pasívnym prijímateľom rehabilitácie, ale aktívnym činiteľom, ktorý sa sám podieľa na vlastnom uzdravovaní.
Súčasťou metódy je neurostimulácia, cvičenie v PULL systéme, v kladkovom systéme, kde pomocou závaží a popruhov dokážeme precvičiť izolovane konkrétny sval a na pull systém naväzuje cvičenie SPIDER v tzv. pavúkovi, čiže v špeciálnych pružných popruhoch, ktoré fyzioterapeutovi umožňujú aj dieťa, ktoré nie je schopné samostatne stáť vertikalizovať. Veľmi dôležitou súčasťou TheraSuit metódy je cvičenie v špeciálnom obleku. Individuálny liečebný program TheraSuit - stimuláciou centrálnej nervovej sústavy rozvíja dôležité funkcie potrebné pre pohyb v každodennom živote.
Počas rehabilitácie dosahujú deti pokrok nielen v motorickom systéme, ale na to nadväzuje aj pokrok v dorozumievaní, komunikácii, stravovaní, sociálnom kontakte atď.