Rádiologická klinika
Rádiologická klinika FN Trnava poskytuje rozsiahlu škálu diagnostických a terapeutických zobrazovacích metód na úrovni Fakultnej nemocnice. Medzi hlavné zamerania Rádiologickej kliniky patrí okrem diagnostických vyšetrovacích metód široké komplexné spektrum rádiologických terapeutických vaskulárnych ako aj nevaskulárnych intervenčných zákrokov vykonávaných pod kontrolou rádiologických zobrazovacích metód. Rádiologická klinika zároveň poskytuje výučbovú základňu pre študentov Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, Trnavskej Univerzity v Trnave a Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Rádiologická klinika je plne digitalizovaná, vybavená systémom na archiváciu dát (PACS) a prepojená s ostatnými zdravotníckymi zariadeniami.
Rádiologická klinika je štrukturálne rozdelená na 5 pracovísk.
Výkony
PRACOVISKO INTERVENČNEJ RÁDIOLÓGIE
Vaskulárne intervenčné zákroky:
- Embolizácia pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty: Embolizácia pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty (PAE) je miniinvazívny intervenčný zákrok na liečbu pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty.Pri zákroku sa zablokuje prietok krvi do ciev, ktoré zásobujú prostatu a navodí sa tým zmenšenie prostaty a odstránenie príznakov. PAE je miniinvazívna alternatíva chirurgickej liečby benígnej hyperplázie prostaty, realizuje sa mininvazívne pod roentgenovou kontrolou cez vpich v triesle v lokálnej anestézii pomocou hadičiek, cez ktoré sa podajú embolizačné častice do ciev zásobujúcich prostatu.
- endovaskulárna liečba periférneho arteriálneho ochorenia (perkutánna transluminálna angioplastika – PTA, implantácia stentu)
Periférne arteriálne ochorenie je ochorenie ciev, pri ktorom vznikajú závažné zúženia, tzv. stenózy alebo uzávery arteriálneho systému, ktoré spôsobujú nedokrvenie končatiny a tým vznikajú limitujúce klaudikácie (bolesti vo svaloch pri chôdzi), pokojové bolesti končatiny alebo tkanivové kožné defekty na končatine. Endovaskulárna liečba periférneho arteriálneho ochorenia predstavuje miniinvazívny spôsob liečby týchto zúžení a uzáverov cez vpich v slabine v lokálnom znecitlivení. Najčastejším dôvodom na endovaskulárnu liečbu periférneho arteriálneho ochorenia predstavuje zúženie, resp. uzáver ciev arteriálneho systému dolných končatín na podklade aterosklerózy (kôrnatenia cievy). Alternatívu endovaskulárnej liečby predstavuje konzervatívna liečba liekmi a intervalový tréning chôdzou alebo angiochirurgické premostenie miesta stenózy, resp. uzáveru pomocou bypassu (cievnej náhrady) žilou alebo pomocou umelej náhrady. Výhodou prevedenia endovaskulárnej liečby je možnosť vykonania v lokálnej anestéze pri kratšej hospitalizácii bez nutnosti chirurgickej operácie.
Obr. 1. Pacient s chronickým uzáverom AFS vľavo pred endovaskulárnou liečbou (A) a po rekanalizácii (B).
Obr. 2. Pacient s chronickým uzáverom AP vpravo a krurálneho riečiska pred endovaskulárnou liečbou (A) a po endovaskulárnej liečbe (B).
- mechanická trombektómia a trombolýza akútnych a subakútnych uzáverov arteriálneho systému
Mechanická trombektómia je miniinvazívny zákrok, pri ktorom sa pomocou perkutánneho mechanického zariadenia odstránia akútne alebo subakútne zrazeniny z arteriálneho systému. Zákrok môže byť kombinovaný s použitím tzv. trombolýzy, pri ktorej sa do uzavretého miesta v arteriálnom systéme pustí infúzia s látkou, ktorá rozpustí krvné zrazeniny.
Obr. 1. Pacient s akútnym uzáverom arteria poplitea vpravo (A), v priebehu mechanickej trombektómie (B) a výsledný efekt po mechanickej trombektómii (C).
Obr. 2. Pacient s akútnym uzáverom arteria poplitea vľavo (A) a po mechanickej trombektómii s voľne priechodnou arteria poplitea (B).
- mechanická trombektómia a trombolýza hlbokej venóznej trombózy
- implantácia filtra do dolnej dutej žily
- transjugulárna biopsia pečene
- embolizácia myómov maternice – UFE

Obr. 1. Selektívna angiografia a.uterina vľavo pred embolizáciou (A) a po embolizácii (B).

Obr. 2. Selektívna angiografia a.uterina vpravo pred embolizáciou (A) a po embolizácii (B).

Obr. 3. MR maternice s rozsiahlym myómom vypĺňajúcim celú dutinu maternice pred embolizáciou (A) a kontrolné MR mesiac po embolizácii (B).
- embolizácia patologických krvácaní alebo cievnych rozšírení (krvácanie z nosa, krvácanie do tráviaceho traktu, viscerálne aneuryzmy, periférne AV malformácie, krvácania z inoperabilných národov)

Obr. 1. Selektívna angiografia terminálneho úseku a. maxillaris interna vpravo pred embolizáciou (A) a po embolizácii a.sphenopalatina (B).

Obr. 2. Selektívna angiografia terminálneho úseku a. maxillaris interna vľavo pred embolizáciou (A) a po embolizácii a.sphenopalatina (B).

Obr. 3. Digitálna subtrakčná angiografia a.renalis vpravo s krvácajúcim TU pravej obličky (A) a po embolizácii so zastavením krvácania (B).
- perkutánna implantácia port katétrov pre chemoterapiu

Obr. 1. RTG snímka perkutánne implantovaného port systému pre chemoterapiu.
- transarteriálna chemoembolizácia tumorov pečene (TACE)

Obr. 1. CT pacienta s mnohopočetnými symptomatickými MTS karcinoidu do pečene (A) a DSA v priebehu transarteriálnej chemoembolizácie (B).
- karotický stenting – CAS

Obr. 1. Digitálna subtrakčná angiografia pacienta s kritickou stenózou ľavej a.carotis interna pred endovaskulárnou ličbou (A) a po karotickom stentingu (B).
- intrakraniálna angioplastika/stenting
- endovaskulárna liečba vertebrobazilánej insuficiencie

Obr. 1. Pacient po cievnej mozgovej príhode s kritickou ostiálnou stenózou a.vertebralis vľavo pred endovaskulárnou liečbou (A) a po implantácii stentu (B).
- endovaskulárna liečba akútnej cievnej mozgovej príhody

Obr. 1. Pacient s akútnou cievnou mozgovou príhodou s uzáverom M1 ACM vpravo pred endovaskulárnou liečbou (A) a po endovaskulárnej liečbe s kompletnou rekanalizáciou (B).
- endovaskulárna liečba renovaskulárnej hypertenzie – RAS

Obr. 1. Pacientka s rezistentnou hypertenziou s kritickou stenózou kmeňa ľavej renálnej artérie pre endovaskulárnou liečbou (A) a po implantácii stentu (B).
- endovaskulárna liečba dialyzačných AV fistúl

Obr. 1. Pacient v dialyzačnom programe s kritickou stenózou radiocefalickej AV fistuly pred endovaskulárnou liečbou (A) a po endovaskulárnej liečbe (B).
- endovaskulárna liečba centrálnych venóznych stenóz

Obr. 1. Dialyzovaný pacient s opuchom ľavej hornej končatiny s kritickou stenózou v.brachiocephalica vľavo pred endovaskulárnou liečbou a po implantácii stentu.
- endovaskulárna liečba pelvického kongestívneho syndrómu

Obr. 1. Pacientka s pelvickým kongestívnym syndrómom s insuficientnou v.ovarica vľavo pred embolizáciou a po embolizačnej liečbe.
- endovaskulárna liečba aneuryziem abdominálnej aorty (EVAR)

Obr. 1. Pacient s hrubostennou infrarenálnou aneuryzmou abdominálnej aorty pred EVAR a po EVAR.
Nevaskulárne intervenčné zákroky:
- perkutánna transhepatická cholangiografia a drenáž žlčových ciest – PTC/PTD

Obr. 1. Pacient s ikterom s masívnou dilatáciou žlčových ciest pred perkutánnou transhepatickou drenážou (A) a po zavedení vonkajšej-vnútornej drenáže (B).
- biopsia pľúc, heparu, pankreasu, obličiek pod CT/UZ kontrolou

Obr. 1. Pacient s MTS postihnutím pečene (A) a v priebehu biopsie pod CT kontrolou (B).

Obr. 2. Pacient s ložiskom v pľúcach (A) a v priebehu biopsie pod CT kontrolou (B).
- aspirácia/drenáž patologických tekutinových kolekcií pod CT/UZ kontrolou

Obr. 1. Pacient s abscesom v pečeni pred drenážou pod CT kontrolou (A) a po zavedení drénu (B).

Obr. 2. Pacient s tamponádou perikardu (A), v priebehu drenáže perikardu (B) a po úspešnej drenáži (C).
- mikrovlnná ablácia tumorov obličky

Obr. 1. CT tumórozneho ložiska obličky (A) a v priebehu mikrovlnnej ablácie (B).
- periradikulárna terapia – PRT

Obr. 1. Periradikulárna terapia koreňa S1.
- rádiofrekvenčná ablácia a vertebroplastika kostných metastáz

Obr. 1. Rádiofrekvenčná ablácia a vertebroplastika u pacienta so symptomatickou metastázou tela lumbálneho stavca.
- rádiofrekvenčná ablácia nádorov pečene (RFA)

Obr. 1. Rádiofrekvenčná ablácia pacienta s HCC a po RFA.
PRACOVISKO MAGNETICKEJ REZONANCIE (MR)
MR prístroj Magnetom Sola 1,5T je vybavený Biomatrix technológiou, respiračnými, kinetickými senzormi a redukovanou hlučnosťou vyšetrenia, s nosnosťou vyšetrovacieho lôžka 250kg a otvorom vyšetrovacieho tunela priemeru 70cm umožňuje vysokú kvalitu vyšetrení pri anatomickej variabilite pacientov s nadpriemerným komfortom počas vyšetrenia.
MR nervového systému
- zobrazenie celej miechy a celého chrbticového kanála v jednom sedení vo vysokom rozlíšení vykonaním multisekvenčného viacpolohového vyšetrenia.
- vyšetrenia mozgu dospelých aj detí – vrátane pokročilých techník difúzneho zobrazenia DWI a DTI, funkčného zobrazovania fMRI, inline Bold techniky, perfúznych techník, spektroskopie. Izotropické 3D sekvencie umožňujú detailne zobrazenie morfológie mozgových štruktúr a patológií hlavových nervov.
MR muskuloskeletálneho systému
- vyšetrenie všetkých kĺbov v špeciálnych dedikovaných cievkach umožňujúce detailne morfologické zobrazenie vnútrokĺbnych štruktúr a patológií.
- multiparametrické posúdenie chrupavky s realizáciou parametrických máp, umožňujú posúdenie viability chondrálnych štepov a odhalenie skorých štádií poškodenia kĺbnej chrupavky
MR brucha a panvy:
- MR pečene a pankreasu, MRCP – vysoká kvalita obrazu s použitím Dixon techník, liver lab engine technologiou a kompletným vybavením k MR elastografiám umožňuje diferenciácia fokálnych a difúznych lézií pečene a pankreasu.
- MR enterografia,
- MR obličiek, MR urografia, MR nadobličiek,
- MR rekta, MR fistulografie, MR močového mechúra a MR ženskej panvy s vysokým rozlížením zobrazovania pre kvalitnú diagnostiku a diferenciálnu diagnostiku širokého spektra abdominálnych a panvových patológií.
Multiparametrické MR prostaty
- vrátane kontrastného a spektroskopického zobrazenia (DCE, DWI, MRS)
MR defekografia
- dynamické MR vyšetrenie panvy, pre komplexné posúdenie funkčných patológií panvového dna.
MR prsníkov
- v rámci mamologického centra Radiologickej kliniky FN Trnava vykonávamé komplexné vyšetrenie prsníkov vrátane diagnostického MR vyšetrenia s možnosťou predoperačnej lokalizácie prsníkových lézií a MR navigovanou biopsiou.
MR cievneho systému:
- neinvazívne vyšetrenie intra extrakraniálnych ciev, aorty, renálnych artérií, panvových a periférnych ciev použitím nekontrastných a kontrastných 3D a 4D techník.
MR srdca:
- Multiparametrické MR vyšetrenie umožňuje posúdenie morfológie, kinetiky a funkcie srdca. Hodnotenie viability myokardu, diagnostiku myokarditíd, kardiomyopatií, chlopňových vád, akútnych a chronických koronárnych syndrómov a posúdenie anatomie kornárnych artérií.
Celotelové MR
- umožňuje zobrazenie v dĺžke celého tela pri stagingu onkologických ochorení a sledovaní efektu liečby aj s využitím techniky celotelovej difúzie .
Pediatrické MR vyšetrenia
- vyšetrenia mozgu, miechy, chrbtice, kĺbov, kostí, mäkkých častí, krku, brucha, MR angiografie.
PRACOVISKO POČÍTAČOVEJ TOMOGRAFIE (CT)
- CT mozgu a perfúzne CT mozgu
- CT angiografia extrakraniálnych a intrakraniálnych mozgových ciev
- CT krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice
- CT hrudníka, HRCT hrudníka a CT angiografia pulmonálnych artérií
- CT krku
- CT muskuloskeletálneho systému
- CT chrbtice
- CT abdomenu a malej panvy
- CT irigografia, virtuálna CT kolonoskopia a CT enterografia
- CT angiografia brušnej aorty a viscerálnych artérií
- CT obličiek a CT angiografia renálnych artérií
- CT angiografia horných a dolných končatín
- CT flebografia
- Dentálne CT
- CT koronarografia a kardio CT
ULTRAZVUKOVÉ PRACOVISKO
- ultrazvukové vyšetrenie abdomenu
- ultrazvukové vyšetrenie krku a štítnej žľazy
- dopplerovské vyšetrenie krčných ciev, ciev horných a dolných končatín, dopplerovské vyšetrenie renálnych artérií
- ultrazvukové vyšetrenie prsníkov
- ultrazvukové vyšetrenie mäkkých častí, semenníkov
- biopsia heparu a štítnej žľazy pod UZ kontrolou
- drenáže tekutinových kolekcií pod UZ kontrolou
- perkutánny uzáver pseudoaneuryziem pod UZ kontrolou
MAMOLOGICKÉ CENTRUM
- mamografické vyšetrenia
- ultrazvukové vyšetrenia prsníkov
- tenkoihlové cytologické aspirácie/punkcie cýst prsníkov
- vyšetrenie prsníkov magnetickou rezonanciou
- vákuová mamotómia

Obr. 1. Tenkoihlová aspirácia cysty pod UZ kontrolou
- core-cut biopsie prsníkov
Biopsia je odber malého množstva tkaniva v lokálnom znecitlivení špeciálnou bioptickou ihlou z určitej oblasti prsníka. Biopsia prsníka je indikovaná v prípadoch, kedy po predchádzajúcich zobrazovacích metódach (mamografia alebo ultrazvuk) neboli získané dostatočné informácie vedúce k presnému stanoveniu diagnózy alebo ak existuje významné podozrenie na závažné ochorenie prsníka.
Obr. 2. Ultrazvukom navigovaná core-cut biopsia prsníka
PRACOVISKO RTG SKIAGRAFIE A SKIASKOPIE
- RTG snímky skeletu, hrudníka, abdomenu a ďalších oblastí
- Urorádiológia
- Intravenózna vylučovacia urografia
- Cystografia
- Urorádiológia
- Radiólogia tráviaceho systému
- Ezofagografia
- RTG žalúdka
- RTG pasáž tráviacim traktom
- Defekografia
EMBOLIZÁCIA MYÓMOV MATERNICE
Tím

Bc. Soňa Liptáková
Ďalší členovia tímu
Lekár | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Bavúzová Xénia - zástupca, vedúca lekárka CT pracoviska | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Fábianová Daniela - Vedúca lekárka Ultrazvukového pracoviska | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Haršány Ján - Vedúci lekár Pracoviska intervenčnej rádiológie | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Lukáč Martin - Vedúci lekárk Pracoviska skiagrafia a skiaskopie | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Rusina Matej - Vedúci lekár Mamologického pracoviska | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Ondrejkovič Marián - Vedúci lekár MR pracoviska | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Bečárová Soňa | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Červenák Michal | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Dědová Veronika | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Ďurovka Matúš | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Hoferica Matúš | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Krišková Lenka | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Kučma Roman | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Lebdušková Lucia | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Mrvová Ivana | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Schmiedl Adam | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Šálek Michal | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
MUDr. Vincent Žákovič | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
JEDNOTKY A AMBULANCIE/PRACOVISKÁ
PRÍPRAVA PACIENTA NA VYŠETRENIE
OBJEDNANIE PACIENTA
PUBLIKAČNÁ A PREDNÁŠKOVÁ ČINNOSŤ
ŽIADANKY NA VYŠETRENIA
PRACOVISKO RTG SKIAGRAFIE A SKIASKOPIE
Pracovisko RTG skiagrafie a skiaskopie Rádiologickej kliniky FN Trnava ročne vykoná viac ako 65000 skiagrafických a 400 skiaskopických vyšetrení. Pracovisko je vybavené skiagrafickými prístrojmi Proteus XR/a GE a Proteus XR/i GE a skiaskopickou stenou Precision RXi GE. Okrem toho je vybavené viacerými pojazdnými prístrojmi, ktoré sú využívané na operačných sálach FN Trnava. Pracovisko RTG skiagrafie a skiaskopie sa nachádza na prízemí a na 1. poschodí Pavilónu chirurgických disciplín.
Pracovná doba: Pondelok-Piatok 7:30-14:42
Pohotovosť: Nepretržite
ULTRAZVUKOVÉ PRACOVISKO
Na ultrazvukovom pracovisku Rádiologickej kliniky FN Trnava sa ročne vykoná viac ako viac ako 16 000 ultrazvukových vyšetrení. Ultrazvukové pracovisko sa nachádza na prízemí a 1. poschodí Pavilónu chirurgických disciplín. Je vybavené ultrazvukovými prístrojmi LOGIQ S8, LOGIQ S7 R2 Expert a Philips.
Pracovná doba: Pondelok-Piatok 7:30-14:42
Pohotovosť: Nepretržite
PRACOVISKO POČÍTAČOVEJ TOMOGRAFIE (CT)
Pracovisko počítačovej tomografie Rádiologickej kliniky FN Trnava je vybavené 2 CT prístrojmi Revolution CT a Siemens. Ročne je na oddelení realizovaných viac ako 20000 diagnostických CT vyšetrení. CT pracovisko sa nachádza na 1. poschodí Pavilónu chirurgických disciplín.
Pracovná doba: Pondelok-Piatok 7:30-14:42
Pohotovosť: Nepretržite
PRACOVISKO MAGNETICKEJ REZONANCIE (MR)
Pracovisko magnetickej rezonancie Rádiologickej kliniky FN Trnava je vybavené najmodernejším MR prístrojom Siemens Magnetom Sola 1,5T. MR pracovisko sa nachádza na prízemí poschodí Pavilónu chirurgických disciplín.
Pracovná doba: Pondelok-Piatok 7:30-14:42
Pohotovosť: Nepretržite
MAMOLOGICKÉ CENTRUM
Mamologické centrum Rádiologickej kliniky FN Trnava vykonáva ročne viac ako 2500 mamografických vyšetrení. Mamologické centrum je vybavené novým moderným kompletne digitálnym mamografickým prístrojom s tomosyntézou FUJIFILM AMULET innovality. V spolupráci s ultrazvukovým pracoviskom a pracoviskom magnetickej rezonancie Rádiologickej kliniky FN Trnava poskytuje komplexnú starostlivosť o pacientky s ochorením prsníka. Mamologické centrum sa nachádza na prízemí Pavilónu chirurgických disciplín.
Pracovná doba: Pondelok-Piatok 7:30-14:42
- komplexná starostlivosť o pacientky ochoreniami prsníka
- multidisciplinárny prístup (gynekológ, chirurg, klinický onkológ, rádiológ, klinický psychológ, patológ)
- ultrazvuková, MR a mamografická diagnostika, biopsie/aspirácie prsníkov
- preventívna starostlivosť
- komplexná predoperačná starostlivosť a staging
- onkochirurgická liečba, onkologická starostlivosť
- dispenzarizácia u pacientiek so zhubným nádorom prsníka
- multidisciplinárne indikačné semináre
Kontakty na objednanie/konzíliá pacientok:
Mamologická poradňa
Miesto: Starý pavilón, Onkologická ambulancia a centrálna ambulancia
Kontakt na objednanie: Pondelok-Piatok 7:30-14:00 hod. Tel.: 033 / 5938 959,
033/5938 757
On line - www.objednatvysetrenie.sk,
https://fntt.sk/online-objednanie/
Prevádzka poradne: Utorok, streda a štvrtok 11:00-13:00 hod.
Onkologická dispenzarizácia
Miesto: Starý pavilón, Onkologická ambulancia a centrálna ambulancia
Kontakt na objednanie: Tel: 033 / 5938 757
Prevádzka ambulancie: Štvrtok: 10:00-12:00 hod.
Ultrazvukové a mamografické vyšetrenie prsníkov, intervencie
Miesto: Pavilón chirurgických disciplín, Prízemie, Ultrazvukové pracovisko a Mamografické centrum
Kontakt na objednanie: Pondelok- Piatok 7:30-14:00 hod. Tel.: 033 / 5938 959
On line - www.objednatvysetrenie.sk,
https://fntt.sk/online-objednanie/
Prevádzka ultrazvukového pracoviska a mamografického centra: Pondelok, Streda, Piatok: 7:30-14:30 hod.
PRACOVISKO INTERVENČNEJ RÁDIOLÓGIE
Intervenčná rádiológia je medicínsky odbor, ktorý na diagnostiku a liečbu ochorení vo všetkých orgánoch tela využíva miniinvazívne zákroky pod kontrolou rádiologických zobrazovacích metód. Pracovisko intervenčnej rádiológie poskytuje rozsiahle portfólio vaskulárnych ako aj nevaskulárnych diagnostických a terapeutických intervenčných zákrokov. Terapeutické výkony zahrňujú vaskulárne zákroky na periférnych a intrakraniálnych cievach a nevaskulárne zákroky. Ročne je na pracovisku na pracovisku intervenčnej rádiológie intervenčne liečených viac ako 1500 pacientov s vaskulárnymi ochoreniami a vykonaných viac ako 1300 nevaskulárnych intervenčných zákrokov. Diagnostické a terapeutické vaskulárne výkony intervenčnej rádiológie sú vykonávané na angiografickom sále, ktorý je vybavený novým moderným angiografickým prístrojom Innova IGS 540. Nevaskulárne zákroky sa väčšinou vykonávajú pod kontrolou CT alebo ultrazvuku. Pracovisko intervenčnej rádiológie sa nachádza na 1. poschodí Pavilónu chirurgických disciplín.
Pracovná doba: Pondelok-Piatok 7:30-14:42
Príslužba: Nevaskulárne/vaskulárne intervenčné rádiologické výkony: Nepretržite 24/7
Pokyny pre prípravu pacientov na MR vyšetrenie
Za prípravu pacienta je zodpovedný lekár indikujúci vyšetrenie.
Informácie o vykonaní prípravy sú nutnou súčasťou žiadanky na vyšetrenie.
Príprava u pacienta s predpokladanou potrebou podania kontrastnej látky
- pre prípad nutnosti podania kontrastnej látky je pred vyšetrením nutné zaistiť adekvátnu hydratáciu pacienta per os alebo i.v. a zasitiť i.v. prístup;
- 4 hodiny pred výkonom vyšetrovaný nalačno, obmedzenie perorálneho príjmu u vyšetrovaného len na číre, neperlivé tekutiny v malom množstve 100 ml/hod.;
- pred MR vyšetrením nie je nutné vysadiť pravidelne užívané lieky, môžu sa užívať podľa predpisu
- pre prevenciu kontrastom indukovanej nefropatie je nutné vedieť aktuálnu hodnotu hladiny urey a kreatinínu v sére;
- odstránenie a odloženie všetkých kovových alebo magnetických predmetov pred vyšetrením - t.j. klúče, mince, šperky, hodinky, okuliare, sponky, kreditné karty, kovové náramky, piercing, príp. zubnú protézu
Príprava tráviacej trubice pacienta/ky na MR abdomenu, MRCP
- 4 hodiny pred výkonom vyšetrovaný nalačno
Príprava tráviacej trubice pacienta/ky na MR enterografiu:
- deň pred vyšetrením bezzvyšková strava (vynechať nafukujúcu stravu - strukoviny, surová zelenina, ovocie, čerstvé a celozrnné pečivo, mäso, úplne vynechať mlieko a všetky mliečne výrobky!);
- od 12. do 20. hodiny pacient vypije 1,5 až 2 litre nesýtenej vody;
- v deň vyšetrenia od polnoci nejesť, nefajčiť;
- v deň vyšetrenia je možné si dať pár hltov vody;
- ambulantný a hospitalizovaný pacient príde 1,5 hodiny pred termínom vyšetrenia na Rádiologickú kliniku, kde mu následne bude vykonaná špeciálna príprava frakcionované pitie roztoku Manitolu
Príprava tráviacej trubice pacienta/ky na MR rektum
- 2 hodiny pred vyšetrením hlbšia aplikácia glycerínových čípkov cez konečník – nie je potrebná príprava preháňadlom
Príprava tráviacej trubice pacienta/ky na MR defekografiu:
- 2 hodiny pred vyšetrením hlbšia aplikácia glycerínových čípkov cez konečník – nie je potrebná príprava preháňadlom
- stredná náplň močového mechúra /posledná mikcia hodinu pred vyšetrením/
Príprava tráviacej trubice pacienta/ky na MR malá panva (gynekologické + urologické)
- vhodná je deň pred vyšetrením konzumácia bezzvyškovej stravy,
- v deň vyšetrenia je dôležitý dostatočný príjem tekutín
- v prípade vyšetrenia močového mechúra jeho dostatočná náplň
Príprava pacienta/ky na MR srdca
- pacient 4 hodiny nalačno, nefajčí;
- 4 hodiny pre vyšetrením môže piť vodu, prípadne tekutiny bez obsahu kofeínu s obmedzením na 100ml/hod;
- kávu, čaj a energetické nápoje s obsahom kofeínu vynechať 12 hod. pred vyšetrením;
- lieky, ktoré pacient bežne užíva (hlavne lieky na tlak) užiť ako zvyčajne, zapiť čistou vodou;
- metformin vysadiť na 48 hod. po vyšetrení;
- v prípade rizikového pacienta s anamnézou predchádzajúcej miernej reakcie na kontrastnú látku alebo u pacientov s polyvalentnou alergiou alebo s astma bronchiale je príprava pacienta podľa nižšie uvedených pokynov pre prípravu pacientov na vyšetrenie s intravaskulárnym podaním jódovej kontrastnej látky;
Kontraindikácie k MR vyšetreniam:
Zodpovednosť na informáciu o povahe implantátu má indikujúci lekár.
Súčasná kategorizácia kovových implantátov je podľa miery rizika rozdelená do 3 kategórií:
- MR bezpečné (safe): neinteragujú s magnetickým ani vysokofrekvenčným elektromagnetickým poľom.
- MR podmienečne prípustné (conditional) – pri splnení bezpečnostných podmienok možno MR považovať za bezpečné.
Táto kategória sa člení na 7 podskupín (Conditional 1-7) tried špecifických implantátov podľa typu a ich vlastností. Kompletný zoznam implantátov a miera ich rizika je možné vyhľadať na stránke
http://www.mrisafety.com/List.html
Conditional 1 : MR nepredstavuje pre pacienta žiadne riziko
Conditional 2: slabo interagujúce materiály, po 6 týždňoch od implantácie sú bezpečné. Pokiaľ je implantát z kompletne neferromagnetického materiálu, nie je potrebné čakať 6 týždňov. Naopak ak je zrejmý dôvod, že dislokáciou dôjde k poškodeniu tkaniva alebo implantátu, nemal by pacient vyšetrenie podstúpiť.
Conditional 3: týka sa transdermálnych náplastí , u ktorých je riziko ohrevu.
Conditional 4: týka sa haló vest a cervikálnych fixačných aparátov. Hrozí riziko popálenín a je nutné postupovať podľa odporúčaní výrobcu.
Conditional 5: vyšetrenie je možné realizovať len za podmienok stanovených výrobcom v dokumentácii k implantátu.
Conditional 6: vyšetrenie môže byť realizované len za špecifických podmienok, potrebné konzultovať s MR pracoviskom.
Conditional 7: implantáty nie sú plánovanie k použitiu v MR podmienkach, potrebné kontaktovať výrobcu.
- MR nebezpečné (unsafe) – je dokázaná inerakcia s magnetickým poľom ohrozujúca zdravie a život pacienta
Absolútne kontraindikácie k MR vyšetreniu:
- implantovaný kardiostumulátor alebo ICD defibrilátor s výnimkou MR kompatibilných
- ponechané elektródy po deplentácii kardiostimulátora alebo defibrilátora
- aneuryzmatické cievne klipy (ak nie je písomne doložená ich MR kompatibilita)
- inzulínová pumpa, kochleárny implantát a neurostimulátor a iné elektronické implantáty, pokiaľ nie je písomne doložená ich MR kompatibility
- cudzie telesá z iného než nemagnetického kovu intrakraniálne a intraorbitálne.
Relatívne kontraindikácie k MR vyšetreniu (potencionálne nebezpečné):
- stenty, žilové filtre, kovový embolizačný materiál a okludery menej než 6 týždňov po implantácii,
- osteosyntetický materiál, dentálne implantáty a kĺbne náhrady menej ako 6 týždňov od implantácie (pokiaľ nie je písomne doložená ich kompatibilita)
- kĺbne náhrady a osteosyntetický materiál so známkami uvoľňovania
Bez kontraindikácií k MR vyšetreniu:
- stenty, žilové filtre, kovový embolizačný materiál a okludery viac než 6 týždňov po implantácii,
- osteosyntetický materiál , dentálne implantáty a kĺbne náhrady menej ako 6 týždňov po implantácii bez ohľadu na materiál
- MR kompatibilné náhrady srdcových chlopní
- neaneuryzmatické chirurgické cievne svorky 6 a viac týždňov po implantácii
- svorky na žlčových cestách viac ako 6 týždňov po operácii
- vnútromaternicové telieska
- steny , žilové filtre, kovový embolizačný materiál a okludery s písomným potvrdením operatéra, ktorý ich implantoval o ich plnej MR kompatibilite
Ak má byť vyšetrená osoba potencionálne spadajúca do kategórie absolútnych kontraindikácii, je nutné písomne doložiť presnú špecifikáciu výrobcu a typu implantátu. Toto potvrdenie vystaví lekár, ktorý elektronický implantát alebo klip implantoval.
Piercing a tetovanie- nie sú známe závažné poškodenia zdravia, nemožno vylúčiť popálenie pokožky.
Kovové cudzie teleá – črepiny a kovové úlomky v očnici a intrakraniálne, prípadne v blízkosti fragilných a životne dôležitých štruktúr sú kontraindikáciou k MR.
Vhojené drobné kovové fragmenty v podkoži na predlaktiach a tvári nepredstavujú riziko poškodenia zdravia.
Príprava pacienta/ky na ultrazvukové vyšetrenie abdomenu, renálnych artérií:
- pacient 6 hodín nalačno, nepije, nefajčí;
Príprava tráviacej trubice pri CT abdomenu a/alebo malej panvy:
- príprava CT abdomenu:
- pacient pred vyšetrením pije riedenú jódovú kontrastnú látku, 1 ampulka jódovej kontrastnej látky sa rozriedi v 1 litri pitnej vody, pacient pije danú zmes postupne 30 minút pred CT vyšetrením, posledné hlty vypije v čakárni pred vstupom do CT miestnosti;
- príprava CT abdomenu a malej panvy:
- pacient pije 2 ampulky jódovej kontrastnej látky rozpustenej v 2 litroch pitnej vody postupne v priebehu 4 hodín pred CT vyšetrením;
- v prípade vyšetrenia v skorom rannom termíne vypije pacient 1 ampulku jódovej kontrastnej látky rozpustenú v 1 litri vody večer pred vyšetrením a 1 ampulku jódovej kontrastnej látky rozpustenú v 1 litri vody ráno 1 hodinu pred vyšetrením;
- u pacientov, ktorí nie sú schopní prehĺtať, je potrebné podať rozpustenú jódovú kontrastnú látku
pomocou nasogastrickej sondy;
Príprava tráviacej trubice pacienta/ky na CT irigografiu (virtuálnu kolonoskopiu):
Dva dni pred vyšetrením /prvých 24 hodín/:
- bezvyšková strava (vynechať nafukujúcu stravu - strukoviny, surová zelenina, ovocie, čerstvé a celozrnné pečivo, mäso, úplne vynechať mlieko a všetky mliečne výrobky!);
Deň pred vyšetrením /nasledujúcich 24 hodín/:
- na raňajky a k obedu iba tekutiny - čaj, káva /bez mlieka/, minerálka, čisté vývary. Večer už nič nejesť!
- čistenie čreva makrogolom /Fortrans ®/ - približne 15–16 hod. pred vyšetrením začať s prípravou - balenie Fortransu obsahuje 4 sáčky, každý sáčok treba rozpustiť v 1 litri vody a užívať nasledovne: 4 sáčky = 4 litre vody = 4 hodiny piť. Roztok sa pije rýchlosťou 1 liter za hodinu, pri ťažkostiach môže byť 30 min. prestávka. Príjem tekutín povolený;
Deň vyšetrenia:
- Nalačno, zvýšený príjem tekutín;
Príprava tráviacej trubice pacienta/ky na CT enterografiu:
- deň pred vyšetrením bezzvyšková strava (vynechať nafukujúcu stravu - strukoviny, surová zelenina, ovocie, čerstvé a celozrnné pečivo, mäso, úplne vynechať mlieko a všetky mliečne výrobky!);
- od 12. do 20. hodiny pacient vypije 1,5 až 2 litre nesýtenej vody;
- v deň vyšetrenia od polnoci nejesť, nefajčiť;
- v deň vyšetrenia je možné si dať pár hltov vody;
- ambulantný a hospitalizovaný pacient príde 1,5 hodiny pred termínom vyšetrenia na Rádiologickú kliniku, kde mu následne bude vykonaná špeciálna príprava;
Príprava pacienta/ky na CT koronarografiu, CT srdca, CT perfúzia srdca
- pacient 4 hodiny nalačno, nefajčí;
- 4 hodiny pre vyšetrením môže piť vodu, prípadne tekutiny bez obsahu kofeínu s obmedzením na 100ml/hod;
- kávu, čaj a energetické nápoje s obsahom kofeínu vynechať 12 hod. pred vyšetrením;
- lieky, ktoré pacient bežne užíva (hlavne lieky na tlak) užiť ako zvyčajne, zapiť čistou vodou;
- metformin vysadiť na 48 hod. po vyšetrení;
- v prípade rizikového pacienta s anamnézou predchádzajúcej miernej reakcie na kontrastnú látku alebo u pacientov s polyvalentnou alergiou alebo s astma bronchiale je príprava pacienta podľa nižšie uvedených pokynov pre prípravu pacientov na vyšetrenie s intravaskulárnym podaním jódovej kontrastnej látky;
Príprava pacienta/ky na skiaskopické RTG vyšetrenia tráviaceho a urogenitálneho traktu:
- pacient 4 hodiny nalačno, nepije, nefajčí;
- defekografia: večer a ráno pred vyšetrením aplikácia čapíku do konečníka, aby bol konečník pred vyšetrením prázdny;
- intravenózna urografia: príprava zhodná so smernicami pre prípravu pacienta na vyšetrenie s intravaskulárnym podaním jódovej kontrastnej látky.
Objednávanie osobne:
Na RTG evidencii nachádzajúcej sa na prízemí Pavilónu chirurgických disciplín.
Objednávanie telefonicky:
• RTG skiagrafické vyšetrenie: 033 5938 959, 033 5938 975
• Skiaskopické vyšetrenie: 033 5938 959, 033 5938 975
• Ultrazvukové vyšetrenie: 033 5938 959, 033 5938 975
• Mamografické vyšetrenie: 033 5938 959, 033 5938 975
• Ambulancia intervenčnej rádiológie / Angiografické vyšetrenie: 033 5938 906
• Endovaskulárny intervenčný výkon: 0905 282 421
Objednávanie mailom:
- CT vyšetrenie: vysetrenie.radiologia@fntt.sk
- MR vyšetrenie: : vysetrenie.radiologia@fntt.sk
V maily uviesť telefónny kontakt a do prílohy vložiť čitateľný sken žiadanky.
Objednanie online
2014
- Klepanec. Perkutánna implantácia venóznych port katétrov. Bratislavské intervenčné rádiologické dni, Bratislava 2014
- Klepanec, J. Madarič. Bunková liečba kritickej končatinovej ischémie. XXI. Slovensko-česká konferencia o hemostáze a trombóze, Martin 2014
- Klepanec. Súčasné možnosti vaskulárnej intervenčnej rádiológie. Krajský rádiologický seminár, Trnava 2014.
- Klepanec. Novšie ablačné metódy v liečbe HCC. Aktuality v liečbe hepatopatií, Bratislava 2014
- Klepanec. Neurologické komplikácie karotického stentingu. S farbou von, Nový Smokovec 2014
- Móderová, J. Farkaš, Z. Dobolyová, A. Klepanec: Anatomické variácie viscerálnych vetiev aorty pri cievnom ileu. Summer fórum, Tále 2014
- Rusina, V. Múdra, E. Gálová, L. Ptačinová, V. Žákovič: Izolovaná ruptúra duodéna pri traume abdomenu. Summer fórum, Tále 2014
- Rusina, K. Vargová, M. Neviďanská: Príprava pacientov na CT vyšetrenia. Vedecká pracovná schôdza, Trnava 2014
- Móderová, E. Galová, Z. Dobolyová: Využitie CT pri traumatických zmenách abdomenu. Vedecká pracovná schôdza, Trnava 2014
- Žákovič, V. Múdra, M. Ondrejkovič: Nevaskulárne intervencie na Rádiologickej klinike FN Trnava. Vedecká pracovná schôdza, Trnava 2014
- Klepanec, J. Haršány: Súčasné možnosti vaskulárnej intervenčnej rádiológie. Vedecká pracovná schôdza, Trnava 2014
- Haring, M. Mako, M. Kuchárik, R. Bažík, T. Balázs, A., Klepanec, G. Krastev, I. Vulev. BATTS (Bratislava – Trnava Trombecthomy in Acute Stroke Patients) study: Preliminary results. Bratislavské intervenčné rádiologické dni, Bratislava 2014
- Žákovič. Mikrovlnná ablácia a rádiofrekvenčná ablácia v liečbe tumoróznych lézií. Krajský rádiologický seminár, Trnava 2014
- Klepanec. Endovaskulárna liečba supraaortálnych vetiev aorty. Piešťanské mosty. Piešťany 2014
- Klepanec. Renovaskulárna hypertenzia a hlboká venózna trombóza. Piešťanské mosty. Piešťany 2014
- Klepanec. Endovaskulárne možnosti revaskularizácie u pacientov s periférnym arteriálnym ochorením. Piešťanské mosty. Piešťany 2014
2015
- Klepanec A., Haršány J., Žákovič V. Perkutánna transhepatická cholangiografia a drenáž.
- Slovenský rádiologický kongres s medzinárodnou účasťou 2015, Bardejov
- Klepanec A., Haršány J., Žákovič V. Perkutánna drenáž tekutinových kolekcií v abdomene a v malej panve. 30. Slovenský rádiologický kongres s medzinárodnou účasťou 2015, Bardejov
- Klepanec A., Haršány J. Endovaskulárna liečba nematurovaných AV fistúl. 37. kongres Slovenskej nefrologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou 2015, Banská Bystrica
- Klepanec A. Embolizačná liečba v gynekológii In Bratislavské intervenčné rádiologické dni 2015, Bratislava
- Klepanec A. Transpopliteálna rekanalizácia a endovaskulárny prístup k ostiálnym léziám na predkolení. Bratislavské intervenčné rádiologické dni BIRD 2015, Bratislava
- Klepanec A. Neurologicky symptomatické spazmy ACI pri použití distálnej emboloprotekcie – prevencia a liečba. S farbou von 2015, Vyhne
- Klepanec A., Haršány J., Haring J., Mako M., Krastev G. Endovascular tretament of reccurent basilar artery occlusion with mechanical thrombectomy. CIRSE 2015, Lisabon
- Móderová D., Klepanec A., Rusina M., Galová E.: Základy anatómie v diagnostickom algoritme ochorení krku. XXII. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM, 2015, Štrbské pleso
- Záhumenský J., Klepanec A, Lachký O., Štefániková J., Motyková M. Prasknutá pseudoaneuryzma uterinnej artérie ako nie zriedkavý zdroj závažného popôrodného krvácania po nízkorizikovom pôrode. Konference nemocničních gynekológuů porodníků 2015, Brno
- Záhumenský J., Dečkov I., Lachký O., Klepanec A. Placenta praevia a stav po cisárskom reze u svedkyne Jehovových. Význam intervenčnej intravaskulárnej radiológie pri riešení život ohrozujúceho stavu. II. spoločná konferencia SGPS SLS a ČGPS ČLS JEP, 2015, Bratislava
- Cisár J., Krastev G., Klepanec A., Mako M., Haring J., Haršány J. Rare successfull repeated recanalisation of basilar artery thrombosis using aspiration thrombectomy.
- European stroke conference 2015, Viedeň
- Záhumenský J., Klepanec A., Dečkov I., Lachký O. Placenta praevia a stav po cisárskom reze u svedkyne Jehovových. XXXII. CELOSTÁTNÍ KONFERENCI PERINATOLOGIE A FETOMATERNÁLNÍ MEDICÍNY s mezinárodní účastí, 2015, Liberec
- Záhumenský J., Klepanec A. Možnosti intervenčnej intravaskulárnej radiológie v prevencii závažného peripartálneho krvácania. Celoslovenský rozbor perinatálnej a materskej morbidity a mortality za rok 2014 s medzinárodnou účasťou, 2015, Nižná nad Oravou
- Štrelinger J., Klepanec A., Veselková J Liečba závažnej epistaxy. Lek Obzor, 64, 2015, 2:79-81.
- Klepanec A., Haršány J., Haring J., Mako M., Krastev G. Endovascular tretament of reccurent basilar artery occlusion with mechanical thrombectomy. CardioVascular and Interventional Radiology.; 2015:38, Supplement 3: 258.
- Klepanec A., Haršány J., Žákovič V. Perkutánna transhepatická cholangiografia a drenáž.
- Slovenská rádiológia 2015; 22 (1): 41.
- Klepanec A., Haršány J., Žákovič V. Perkutánna drenáž tekutinových kolekcií v abdomene a v malej panve. Slovenská rádiológia 2015; 22 (1): 42.
- Móderová D., Neviďanská M., Klepanec A. Kongenitálne cystické lézie krku. Slovak journal of health sciences. 2015;6(2):146-157.
- Žákovič V., Klepanec A. Využitie mikrovlnnej ablácie pri liečbe nádorov. Fyzioterapia, rádiológia a ich súčasti 2015, Piešťany
- Klepanec A., Haršány J. Možnosti endovaskulárnej liečby u pacientov s kritickou končatinovou ischémiou. Fyzioterapia, rádiológia a ich súčasti 2015, Piešťany
- Móderová D., Neviďanská M. Zobrazovacie modality pri kongenitálnych cystických léziách krku. Fyzioterapia, rádiológia a ich súčasti 2015, Piešťany
- Klepanec A. Endovaskulárne intervenčné zákroky na Rádiologickej klinike FN Trnava. Piešťany 2015
- Žákovič V. Nevaskulárne intervencie na Rádiologickej klinike FN Trnava. Piešťany 2015
- Žákovič V., Múdra V., Rusina M. Periradikulárna terapia. Krajský rádiologický seminár 2015 Trnava
- Móderová Z. Dobolyová Z. Galová E. Zobrazovacie modality pri akútnej pankreatitíde. Krajský rádiologický seminár 2015 Trnava
- Klepanec A., Haršány J. Drenáže tekutinových kolekcií v abdomene a PTD. Krajský rádiologický seminár 2015 Trnava
2016
- Ondrejkovič M., Střelec J., Klepanec A. MRI findings of fibroids before and after uterine fibroid embolisation (UFE). European Congress of Radiology 2016. Viedeň
- Neviďanská M., Móderová D., Klepanec A. Congenital cystic lesions of the neck. European Congress of Radiology 2016. Viedeň
- Rusina M, Múdra V, Neviďanská M, Haring J, Mako M, Krastev G, Klepanec A. Incidence, risk factors and clinical significance of contrast staining areas after mechanical thrombectomy in patients with acute ischemic stroke. European Congress of Radiology 2016. Viedeň
- Hnilicová M., Liptáková S.. Úloha sestry pri intervenčných zákrokoch. Bratislavské intervenčné rádiologické dni 2016. Bratislava
- Klepanec A. Mechanická trombektómia akútnej iCMP. Bratislavské intervenčné rádiologické dni 2016. Bratislava
- Haršány J. Obstreky facetových kĺbov pod CT. Bratislavské intervenčné rádiologické dni 2016. Bratislava
- Klepanec A., Haršány J., Haring J., Mako M., Krastev G. Endovaskulárna liečba u pacientov s akútnou ischemickou CMP. Fyzioterapia, rádiológia a ich súčasti 2016. Piešťany
- Rusina M., Klepanec A., Žákovič V. Intervencie na hrudníku. Fyzioterapia, rádiológia a ich súčasti 2016. Piešťany
- Klepanec A. Možnosti intervenčnej rádiológie v manažmente bolesti chrbtice. Piešťanské fyzioterapeutické dni 2016. Piešťany
- Móderová D., Múdra V., Galová E. Expanzie v oblasti mediastina. Krajský rádiologický seminár 2016. Trnava
- Klepanec A., Rusina M., Neviďanská M. Zobrazovanie a liečba u pacientov s thoracic-outlet syndrómom. Krajský rádiologický seminár 2016. Trnava
- Žákovič V., Vargová K., Haršány J. Intervencie na hrudníku. Krajský rádiologický seminár 2016. Trnava
- Rusina M., Haršány J., Klepanec A.: Komplikácie v mieste prístupu pri endovaskulárnych výkonoch. S farbou von 2016. Vyhne
- Klepanec A., Rác M., Streško M. Možnosti intervenčnej rádiológie v liečbe pacientov s hepatocelulárnym karcinómom. Slovak journal of health sciences. 2016(7);1:100-115.
2017
- Klepanec A, Haršány J, Rusina M. Endovaskulárna liečba trombotizovaných arteriovenóznych fistúl. 39. kongres Slovenskej nefrologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou. Martin 2017
- Klepanec A., Haršány J., Lachký O., Dečkov I. Embolizácia myómov maternice. XXIV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2017
- Klepanec A., Haršány J., Rusina M.: Perkutánna implantácia portov a permcathov. XXIV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2017
- Klepanec A., Haršány J., Rusina M., Žákovič V., Mako M., Haring J., Krastev G.: Endovaskulárna liečba akútnej ischemickej CMP. XXIV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2017
- Klepanec A., Haršány J., Rusina M.: Možnosti endovaskulárnej liečby u pacientov s dialyzačnými AV fistulami. XXIV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2017
- Klepanec A. Intervenčné možnosti v gynekológii a pôrodníctve. Týždeň vedy a techniky. Piešťany 2017
- Klepanec A, Haršány J, Rusina M, Mako M, Haring J, Krastev G. Zobrazovacie možnosti u pacientov s akútnou ischemickou CMP. VIII. Stredoeurópsky kongres urgentnej medicíny a medicíny katastrof a XXI. Národný kongres urgentnej medicíny a medíciny katastrof. Vyhne 2017
- Klepanec A., Harsany J., Rusina M. Role of CT angiography in the management of patients with acute ischemic stroke. European congress of radiology 2017. Viedeň
- Klepanec A., Žákovič V., Haršány J, Cvik M., Mikurčík E. Využitie termálnych ablačných metód v liečbe pacientov s nádormi obličiek. XL. Slovenský rádiologický kongres s medzinárodnou účasťou. Bardejov 2017
- Klepanec A., Haršány J. Intervenčné rádiologické možnosti v liečbe kostných metastáz. Krajský rádiologický seminár 2017. Trnava
- Harsany J., Rusina M., Haring J., Mako M., Krastev G., Klepanec A. Intracranial collaterals assesment and functional outcome in patients with acute ischemic stroke in anterior circulation treated by endovascular therapy. CIRSE 2017. Kodaň
- Haršány J, Kudlová D, Husťák R, Klepanec A. Parciálna embolizácia sleziny v liečbe hypersplenizmu. Slovenská rádiológia 1/2017
- Fábianová D., Žákovič V., Klepanec A., Mako M., Haring J., Krastev G.: Periradikulárna terapia a ozónoterapia. XXIV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2017
- Mako M, Klepanec A, Haring J, Krastev G, Haršány J, Rusina M, Lackovič R, Mokošová L, Zajičková I, Števková Z, Kovácsová Ž, Došeková P, Cisár J, Beňová Ľ, Cabúková M. Jeden deň práce na endovaskulárnom pracovisku (kazuistiky pacientov s NCMP). VIII. Stredoeurópsky kongres urgentnej medicíny a medicíny katastrof a XXI. Národný kongres urgentnej medicíny a medíciny katastrof. Vyhne 2017
- Haring J, Krastev G, Klepanec A, Mako M, Haršány J, Rusina M, Lackovič R, Mokošová L, Zajičková I, Števková Z, Kovácsová Ž, Došeková P, Cisár J, Beňová Ľ, Cabúková M. Analýza klinického stavu pacientov po endovaskulárnej liečbe pre ischemickú akútnu cievnu mozgovú príhodu vo vzťahu ku stavu kolaterál vyhodnocovaných na CTA. VIII. Stredoeurópsky kongres urgentnej medicíny a medicíny katastrof a XXI. Národný kongres urgentnej medicíny a medíciny katastrof. Vyhne 2017
- Ondrejkovič M, Lukáč M, Cvik M, Klepanec A. Spontánna ruptúra močového mechúra – kazuistika. XL. Slovenský rádiologický kongres s medzinárodnou účasťou. Bardejov 2017
- Rusina M, Bavúzová X. Dif.dg. benígnych a malígnych kostných lézií z pohľadu rádiológa. Krajský rádiologický seminár 2017. Trnava
- Slobodníková J, Klepanec A, Meluš V. Sonoelastografia v praxi. Slovenská rádiológia 1/2017
- Chudý M, Liptáková S. Využitie 3D CT pri vertebroplastike z pohľadu rádiologického technika – prvé skúsenosti. Jesenný seminár rádiologických technikov Piešťany 2017
- Vanáková M, Bittarovská Z. Zobrazovacie modality pri poruchách defekácie. Jesenný seminár rádiologických technikov Piešťany 2017
- Chudý M., Kvasničková L., Liptáková S. Využitie systému DICOM z pohľadu rádiologického technika. XL. Slovenský rádiologický kongres s medzinárodnou účasťou. Bardejov 2017
- 2018
- Klepanec A., Cvik M., Haršány J., Harmanoš M. Endovaskulárna liečba u pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty. In Trnavské dni rádiológie TREND. Trnava 2018
- Haršány J., Rusina M., Vacula I., Žákovič V., Klepanec A. Endovaskulárna liečba endoleaku typu III po EVAR. In Trnavské dni rádiológie TREND. Trnava 2018
- Rusina M., Haršány J., Krastev G., Haring J., Mako M., Žákovič V. Klepanec A. Zobrazovanie u pacientov s akútnou ischemickou CMP. In Trnavské dni rádiológie TREND. Trnava 2018
- Hoferica M., Haršány J., Lukáč M., Žákovič V., Klepanec A. Perkutánna drenáž subkapsulárneho hematómu sleziny. In Trnavské dni rádiológie TREND. Trnava 2018
- Bavúzová X., Ondrejkovič M., Packa P., Šálek M., Ďurovka M. Príprava pacientov pred CT vyšetreniami. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Cisár J., Mako M., Haring J., Krastev G., Haršány J., Žákovič V., Klepanec A. Endovaskulárna liečba akútnej iCMP u 9-ročného dieťaťa. In Trnavské dni rádiológie TREND. Trnava
2018
- Lukáč M., Rusina M., Haršány J., Bavúzová X., Žákovič V., Krastev G., Klepanec A. Zobrazovanie u pacientov s akútnou ischemickou CMP. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Rusina M., Keresztesová L., Krišková L., Lanczová Z. Nové možnosti diagnostiky u pacientok s ochoreniami prsníka na Rádiologickej klinike FN Trnava. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Haršány J., Rusina M., Hoferica M., Lukáč M., Klepanec A. Endovaskulárna liečba endoleakov po EVAR. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Klepanec A., Haršány J., Hoferica M., Cvik M., Žákovič V. Embolizácia prostaty u pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Rusina M., Hoferica M., Žákovič V. Príprava pacientov na CT vyšetrenia. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Ondrejkovič M., Packa P., Pavlík T., Čambál D. Nové možnosti zobrazovania pomocou kardio CT. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Šálek M., Krišková L., Bavúzová X. Virtuálna kolonoskopia a jej využitie v praxi. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Keresztesová L., Mrvová I., Ďurovka M. Využitie low dose CT u pacientov s mnohopočetným myelómom. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Klepanec A., Haršány J., Rabárová D., Železkovová J. Využitie cievnych prístupov (PICC, midline, CVK, port, permcath) vo FN Trnava. In Vedecká pracovná schôdza SLS Spolok lekárov. Trnava 2018
- Klepanec A., Ondrejkovič M., Lukáč M., Packa P., Žákovič V. In International Day of Radiology. Bratislava 2018
- Klepanec A., Haršány J., Hoferica M., Rusina M. Perkutánny translumbárny a transhepatálny prístup u pacientov s vyčerpanými cievnym prístupmi. In 40. kongres Slovenskej nefrologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou. Košice 2018
- Klepanec A., Haršány J., Rusina M., Žákovič V.: Perikardiocentéza pod CT. In XXV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2018
- Haršány J., Rusina M., Vacula I., Žákovič V., Klepanec A. Endovaskulárna liečba endoleaku typu III po EVAR. In Slovak journal of health sciences 2018;9(1):126. ISSN 1338-161X
- Hoferica M., Haršány J., Lukáč M., Žákovič V., Klepanec A. Perkutánna drenáž subkapsulárneho hematómu sleziny. In Slovak journal of health sciences 2018;9(1):127. ISSN 1338-161X
- Klepanec A., Cvik M., Haršány J., Harmanoš M. Endovaskulárna liečba u pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty. In Slovak journal of health sciences 2018;9(1):130. ISSN 1338-161X
- Rusina M., Haršány J., Krastev G., Haring J., Mako M., Žákovič V. Klepanec A. Zobrazovanie u pacientov s akútnou ischemickou CMP. In Slovak journal of health sciences 2018;9(1):137. ISSN 1338-161X.
- Šálek M., Haršány J., Žákovič V., Klepanec A. Hepatálna pseudoaneuryzma ako raritná komplikácia biopsie pečene. Slovenská rádiológia 2018, 25(1):11–15.
- Hnilicová M., Lepeňová A. Úloha sestry pri príprave pacienta pred endovaskulárnym výkonom. In Trnavské dni rádiológie TREND. Trnava 2018
- Tušková D., Sedláková D. Endovaskulárne výkony na dialyzačných fistulách. In Trnavské dni rádiológie TREND. Trnava 2018
- Chudý M. Využitie cone beam CT pri embolizácii prostaty a vertebroplastike. In Trnavské dni rádiológie TREND. Trnava 2018
- Klepanec A., Haršány J. Basilar artery occlusion. In MENC 2018. Bratislava 2018
- Klepanec A. Možnosti intervenčnej rádiológie v gastroenterológii. In Rádiologický seminár u sv. Michala. Bratislava 2019
2019
- Klepanec A., Harsany J., Mako M., Hoferica M., Cisar J., Cabukova M., Rusina M., Krastev G. Endovascular treatment of patients with acute ischaemic stroke in posterior circulation: single-centre experience. In European Congress of Radiology Viedeň 2019
- Klepanec A., Haršány J., Hoferica M., Rusina M., Lukáč M., Žákovič V. Intervenčná rádiológa pri vaskulárnych poraneniach heparu. In XXV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2019
- Rusina M., Haršány J., Hoferica M., Lukáč M., Žákovič V., Klepanec A. (Trnava) Perkutánne drenáže tekutinových kolekcií v abdomene. In XXV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2019
- Ondrejkovič M., Bavúzová X., Keresztesová L., Rusina M., Packa P., Klepanec A. Cievny ileus. . In XXV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2019
- Bavúzová X., Šálek M., Krišková L., Keresztesová L., Packa P., Klepanec A. Virtuálna CT kolonoskopia a jej využitie v praxi. In XXV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2019
- Keresztesová L., Ondrejkovič M., Ďurovka M., Krišková L., Šálek M., Klepanec A. Zobrazovanie patológií nadobličiek. In XXV. medzinárodné rádiologické WINTER FÓRUM. Štrbské pleso 2019
- Rusina M., Haršány J., Hoferica M., Krastev G., Haring J., Mako M., Žákovič V., Klepanec A. Zobrazovanie ciev u pacientov pred endovaskulárnou liečbou akútnej ischemickej CMP. In XLI. Slovenský rádiologický kongres Bardejov 2019
- Klepanec A., Haršány J., Hoferica M., Rusina M., Žákovič V., Mako M., Haring J., Krastev G.
- Endovaskulárna liečba akútnej ischemickej CMP – naše skúsenosti. XLI. Slovenský rádiologický kongres Bardejov 2019.
- Hoferica M., Haršány J., Šálek M., Lukáč M., Klepanec A. Využitie alternatívnych cievnych prístupov u pacientov s vyčerpanými dialyzačnými cievnymi prístupmi. In XLI. Slovenský rádiologický kongres Bardejov 2019
- Rusina M., Hoferica M., Haršány J., Vinci I., Šalát D., Klepanec A. Analýza radiačnej záťaže pacientov a online dozimetrie lekárov pri vaskulárnych intervenčných rádiologických výkonoch. In XLI. Slovenský rádiologický kongres Bardejov 2019
- Krišková L., Bavúzová X., Haring J., Klepanec A. Diseminovaná nekrotizujúca leukoencefalopatia. In XLI. Slovenský rádiologický kongres Bardejov 2019
- Haršány J. Endovaskulárne možnosti v liečbe pacientov s ochoreniami aorty a dolných končatín vo FN Trnava. In Aktuality v manažmente pacientov s vaskulárnymi ochoreniami vo FN Trnava. Skalica 2019
- Klepanec A. Novinky v CT zobrazovaní srdca a ciev. In Aktuality v manažmente pacientov s vaskulárnymi ochoreniami vo FN Trnava. Skalica 2019
- Haršány J. Endovaskulárne možnosti v liečbe pacientov s ochoreniami aorty a dolných končatín vo FN Trnava. In Aktuality v manažmente pacientov s vaskulárnymi ochoreniami vo FN Trnava. Galanta 2019
- Klepanec A. Novinky v CT zobrazovaní srdca a ciev. In Aktuality v manažmente pacientov s vaskulárnymi ochoreniami vo FN Trnava. Galanta 2019
- Hoferica M. Endovaskulárne možnosti v liečbe pacientov s ochoreniami aorty a dolných končatín vo FN Trnava. In Aktuality v manažmente pacientov s vaskulárnymi ochoreniami vo FN Trnava. Trnava 2019
- Klepanec A. Novinky v CT zobrazovaní srdca a ciev. In Aktuality v manažmente pacientov s vaskulárnymi ochoreniami vo FN Trnava. Trnava 2019
- Chudý M., Fábik D., Liptáková S. Kardio CT a jeho využitie v praxi. In XLI. Slovenský rádiologický kongres Bardejov 2019. In XLI. Slovenský rádiologický kongres Bardejov 2019
- Ambroš P., Benková L., Kvasničková L., Liptáková S. Zobrazovanie u pacientov s akútnou ischemickou CMP – naše skúsenosti. In XLI. Slovenský rádiologický kongres Bardejov 2019
- Klepanec A. Endovaskulárne riešenie viscerálnych aneuryziem. XXVII. SLOVENSKÝ ANGIOLOGICKÝ KONGRES Tále 2019
- Klepanec A. Endovaskulárne možnosti v liečbe pacienta s diabetickou nohou. XXVII. SLOVENSKÝ ANGIOLOGICKÝ KONGRES Tále 2019
- Klepanec A., Haršány J., Hoferica M. Endovaskulárna liečba akútnej ischemickej CMP. XXIII. Slovenská konferencia revízneho lekárstva Piešťany 2019
- Klepanec A., Rusina M., Haršány J., Hoferica M., Necpal R. Endovaskulárna liečba nematurovaných AV fistúl - naše skúsenosti. 41. Kongres Slovenskej nefrologickej spoločnosti s medzinárodnou účasťou Trnava 2019.
- Klepanec A, Šalát D, Haršány J., Hoferica M, Jánošíková L., Haring J, Mako M, Lehotska V, Krastev G. Analýza radiačnej záťaže pacientov a intervenčných rádiológov pri endovaskulárnej liečbe akútnej ischemickej cievnej mozgovej príhody. In 47. SLOVENSKÝ A ČESKÝ CEREBROVASKULÁRNY KONGRES. Vysoké Tatry 2019.
- Klepanec A., Šalát D., Haršány J., Hoferica M., Jánošíková L., Haring J., Mako M., Lehotská V., Krastev G. Analýza radiačnej záťaže pacientov a intervenčných rádiológov pri endovaskulárnej liečbe akútnej ischemickej cievnej mozgovej príhody In 47. SLOVENSKÝ A ČESKÝ CEREBROVASKULÁRNY KONGRES. Vysoké Tatry 2019.
- Haring J., Krastev G., Klepanec A., Žákovič V., Mako M., Haršány J., Cisár J., Rusina M., Bavúzová X., Lackovič R., Mokošová L., Krišková L., Beňová Ľ., Števková Z., et al. Možnosti neurointervenčnej liečby v MTE pracovisku FN Trnava. In 47. SLOVENSKÝ A ČESKÝ CEREBROVASKULÁRNY KONGRES. Vysoké Tatry 2019.
- Krastev G., Mako M., Haring J., Cisár J., Al Sabti B., Mokošová L., Puzderová V., Cabúková M.,
- Lackovič R., Števková Z., Jankovičová Z., Danková L., Daniš M., et al. (Trnava)
- Súvislosti medzi zložením trombov, predchádzajúcou intravenóznou trombolýzou,
- typ uzáveru cievy, úspešnosť rekanalizácie a druh mechanickej trombektómie
- pri liečbe akútnej ICMP. In 47. SLOVENSKÝ A ČESKÝ CEREBROVASKULÁRNY KONGRES. Vysoké Tatry 2019.
- Cisár J., Krastev G., Mako M., Haring J. ml., Lackovič R., Mokošová L., Števková Z., Cabúková M., Puzderová V., Al Sabti B., Jankovičová Z., Danková L., Daniš M., et al. Vplyv histopatologického zloženia trombu na trvanie mechanickej trombektómie a výslednú mieru rekanalizácie. In 47. SLOVENSKÝ A ČESKÝ CEREBROVASKULÁRNY KONGRES. Vysoké Tatry 2019.
- Mako M., Krastev G., Haring J. ml., Lackovič R., Mokošová L., Števková Z., Cisár J., Cabúková M., Puzderová V., Al Sabti B., Jankovičová Z., Danková L., Daniš M. Analýza zloženia trombov získaných mechanickou trombektómiou u pacientov s akútnou mozgovou príhodou v zadnej cirkulácii. In 47. SLOVENSKÝ A ČESKÝ CEREBROVASKULÁRNY KONGRES. Vysoké Tatry 2019.
- Šalát D., Kulich M., Vasylieva O. Jánošíková L., Klepanec A., Nikodémová D. New findings that will have an impact in future years on how we pursue radiation protection in medicine. In Dni radiačnej ochrany 2019.
- Ondrejkovič M., Ondrejkovičová M., Bavúzová X., Fabianová D., Klepanec A. Imaging of congenital cystic neck lesions. In Slovak-Croatian-Hungarian-Slovenian Radiological Symposium with guest participation of Israel and Poland. Pezinok 2019
- Haršány J., Rusina M., Hoferica M., Žákovič V., Klepanec A. Transarterial chemoembolization
- of malignant insulinoma metastases. In Slovak-Croatian-Hungarian-Slovenian Radiological Symposium with guest participation of Israel and Poland. Pezinok 2019
- Klepanec A., Haršány J., Hoferica M. Trauma heparu a šport. IDOR 2019 Trnava
- Hoferica M., Klepanec A., Haršány J. Karotická disekcia a šport. IDOR 2019 Trnava