Ako prežiť vianočné prejedanie bez ujmy na zdraví
Vianočné sviatky sú nielen sviatkami pokoja, ale aj prejedania sa. V tomto období dávame nášmu telu poriadne zabrať. Ako si neprihnať žiadnu ujmu na zdraví vám v článku vysvetlí poverený primár Gastroenterologického oddelenia FNTT MUDr. Rastislav Husťák.
Prejedanie sa tak nejako už k sviatkom patrí. Vyprážaná ryba, rezeň, majonézový šalát, smotanová kapustnica, alebo hubová polievka, pečená kačica, údené mäso a klobásky. Na záver to zajesť množstvom koláčikov a všetko to nakoniec spláchnuť sladkým nápojom, vínom, vaječným koňakom, pivkom či štamprlíkom.
Problémom prejedania počas vianočných sviatkov nie je však len množstvo jedla, ale aj jeho široké spektrum. Vyrovnávanie chutí – sladké, slané, mastné a ťažké jedlá, sladké nápoje s alkoholom atď. predstavujú pre náš tráviaci trakt obrovskú záťaž. Problémom je, že sa nejedná len o jeden deň ale niekoľkodňové hodovanie, nakoľko k sviatkom patrí množstvo rodinných návštev a dlhšie pracovné voľno spojené s nič nerobením.
Nahrádzajte zdravšími alternatívami
V závislosti od zvykov a tradícií sa mení aj zloženie štedrovečerného menu. Spoločné však majú, že jednoznačne nepatria k tým diétnejším. Prevažujú pokrmy a potraviny s vyšším obsahom tukov (klobáska, či slaninka) a ťažšie stráviteľné potraviny (napríklad huby, kapusta, či majonéza).
Vianočný kapor patrí k tomu najzdravšiemu z celého vianočného stola, avšak to by nemohol byť vysmážaný. Okrem toho, kapor obsahuje síce prospešné omega-3 mastné kyseliny, ale na druhej strane patrí medzi najmastnejšie sladkovodné ryby. Aj z toho dôvodu je možno vhodnejšie poobzerať sa po zdravších alternatívach.
Pri príprave zemiakového šalátu môžete namiesto majonézy použiť jogurt. Namiesto vysmážania zvoľte zdravší spôsob prípravy, ako napríklad grilovanie, smaženie na panvici bez masla, alebo len s malým množstvom oleja. Môžete tiež zvoliť iný druh ryby (zubáč, tuniak, losos, či pstruh) alebo vynechať klobásku v kapustnici. Namiesto ochutnávania všetkých koláčikov je vhodnejšie vybrať z celej misy len jeden, alebo zahnať chuť na sladké napr. ovocím, či malou hrsťou orechov alebo semiačok (ľanové, slnečnicové).
Keď jedlo ohrozuje naše zdravie
Vianočné prejedanie môže byť nebezpečné najmä pre pacientov, ktorí trpia ochoreniami žlčníka a žlčových ciest, podžalúdkovej žľazy – pankreasu a pečene. Tráviace ťažkosti však môžu postihnúť pri nárazovom prejedaní sa, prípadne v kombinácii s konzumáciou alkoholu aj zdravých ľudí. Výsledkom takéhoto prejedania je v tom lepšom prípade „len“ pociťovaný diskomfort, ťažoba, nafúknuté brucho, pálenie záhy s „kyselinou“, hnačky, vracanie a únava.
Počas sviatkov je potrebné vyhnúť sa akémukoľvek extrému, regulovať príjem mastných a sladkých jedál, vrátane sladkých nápojov a alkoholu. Najhoršia zo všetkého je kombinácia mastných jedál vo veľkom množstve a alkoholu. Tento typ hodovania môže predstavovať riziko pankreatitídy, či problémov so žlčníkom. Ľudia, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak by si mali dávať pozor na nadmernú konzumáciu potravín ako sú údeniny, rôzne slané pochutiny (čipsy, slané tyčinky a pod.), pre ich vysoký obsah soli.
Pacienti s danými chronickými ochoreniami musia bežne dodržiavať zásady diétneho stravovania a racionálnej výživy. Toho je potrebné sa držať aj počas sviatkov, čo znamená prispôsobiť prípravu jedál svojej diéte, alebo sa vyhýbať všetkému, o čom vedia, že im nerobí dobre, jesť menšie porcie jedál a hlavne myslieť na to, že sviatky nie sú zázračná výnimka, kedy nemôže dôjsť k tráviacim ťažkostiam až v najhoršom prípade končiť akútnym pankreasom alebo žlčníkom. Ak pacienti užívajú lieky na trávenie, je vhodné ich užívať aj počas sviatkov, prípadne by ich mali užiť preventívne, ak ich užívajú len pri ťažkostiach.
Zapojte pohyb, ale s rozumom
Kým ležíme pri televízii a pochutnávame si na všetkých tých vianočných dobrotách, žalúdok, pankreas a žlčník to všetko musia spracovať. Netreba preto zanedbať pohybovú aktivitu, vhodné sú napríklad prechádzky. Vianočné sviatky sa dajú stráviť nielen na gauči, ale aj vonku na vzduchu. Preto je ideálne, ak vyšší energetický príjem spojíme aj s aktívnym pohybom. Nemusí to byť hneď aktívny šport, niekedy stačí len krátka prechádzka, ktorá je prospešná na dobré trávenie.
Intenzívnejšia fyzická aktivita bezprostredne po najedení sa môže ešte priťažiť. Rýchla chôdza, beh, bicykel, či cviky na posilnenie brušných partií by sa mali v takom prípade vynechať. Pri trávení dochádza k sťahovaniu brušného svalstva, ktoré tlačí potravu späť nahor. Intenzívny pohyb v spojení s napínaním brušného svalstva môže tráviace ťažkosti ešte zhoršiť.
Netreba hneď utekať k lekárovi
Ak sa napriek dodržiavaniu zásad nevyhneme tráviacim ťažkostiam, je dobré naordinovať si diétu- ľahko stráviteľné jedlá, prípadne aj 1-dňový pôst s dostatočným príjmom tekutín. Osvedčená je sóda bikarbóna, niekomu pomôže glg piva, príjem tekutín (nie sladké vody, alebo tvrdý alkohol), bylinkové čaje. Pomôcť môže aj škorica, ktorá môže upokojiť žalúdok, ideálne v kombinácii so zázvorovým čajom.
Pokiaľ to preženiete s alkoholom, vhodnejšie ako kávu je na druhý deň piť zelený čaj pre jeho antioxidačné účinky. Reguluje hladinu cukru v krvi a dodá potrebnú energiu. Žalúdok upokojí okrem už spomenutého zázvorového čaju aj klasický čierny čaj, no predovšetkým čaj z mäty piepornej, ktorá podporuje trávenie a uľavuje od bolestivých kŕčov a plynatosti.
Pomôcť si vieme aj rôznymi bylinkami. Pri zápche môže pomôcť pitie aloe vera. Puškvorec obyčajný je zase účinný vďaka siliciam, ktoré obsahuje. Osvedčil sa najmä v liečbe črevných ťažkostí a žalúdočných vredov. Palina pravá pomôže pri prekyslenom žalúdku, aj ťažkostiach po konzumácii pokazeného jedla. Pozor však na jej množstvo. Klinčeky môžu zmierniť žalúdočnú nevoľnosť, či pálenie záhy a podporujú metabolizmus. Majú tiež antiseptické účinky a preto sú využívané aj pri zápaloch žalúdka.
V prípade výraznejších ťažkostí je možné použiť niektoré z liekov, ktoré sú dostupné v lekárni na voľný predaj (degasin, iberogast, rennie, talcid, gaviscon, espumisan) alebo preskripčne viazané (helicid, emanera, pankreolan, a pod). Pri intenzívnych bolestiach brucha, ktoré pretrvávajú viac hodín, vracaní, zastavení odchodu vetrov, ožltnutí kože či očných sklér je však už potrebné vyhľadať lekára.
foto: freepic