Pred dovolenkou v exotike treba myslieť aj na prevenciu
Letné obdobie nás láka cestovať po celom svete. Slováci sa čoraz častejšie naučili lietať do exotických krajín, kde ich okrem pekných pláži, dobrého jedla čakajú aj exotické choroby.
Preto je potrebná prevencia, ak nechcete skončiť so žltačkou, či brušným týfusom v exotickej nemocnici. Aj naša nemocnica ponúka očkovanie proti cudzokrajným chorobám, ktoré realizujeme na Klinike infektológie.
HEPATITÍDA A a B
Očkovanie proti hepatitíde A a B je doživotné. Odporúča sa očkovať pred cestou do krajín, kde sú nižšie hygienické štandardy.
BRUŠNÝ TÝFUS
Je to najčastejšie ochorenie, ktoré si môžete z exotiky priniesť. Ide o takzvanú červenú horúčku. Vyskytuje sa v Juhovýchodnej Ázie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky.
ŽLTÁ ZIMNICA
V súčasnosti sa vyskytuje v Afrike, Strednej a Južnej Amerike. Je závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje náhle horúčkou, bolesťami hlavy a chrbtice, zožltnutím a niekedy aj krvácaním z nosa a slizníc. Choroba je prakticky neliečiteľná a preto je očkovanie vhodné ako prevencia.
BESNOTA
S besnotou sa môžete nakaziť veľmi rýchlo, a to najmä v krajinách, kde prichádzate do kontaktu so zvieratami (psy, mačky, opice, hlodavce…). Je rozšírená po celom svete, najmä Ázia, Južná Amerika a Afrika.
ANTIMALARICKÁ PROFYLAXIA
Na maláriu ročne ochorie až 300 miliónov ľudí. Prvé príznaky sa podobajú chrípke. Parazit napáda najprv pečeň, kde sa vie dobre ukryť pred imunitným systémom a vtedy je aj obdobie bez príznakov, ale neskôr prenikne do krvi. Proti malárii neexistuje účinné očkovanie, preto sa ako prevencia odporúča pravidelné užívanie liekov – antimalarická profylaxia.
Zdroj foto: freepic.com